TŘETÍ DEN REFERENDA V LLR – LISIČANSK – ТРЕТИЙ ДЕНЬ РЕФЕРЕНДУМА В ЛНР – ЛИСИЧАНСК

Jak probíhá referendum o připojení LLR k Rusku v Lisičansku, tj. ve městě, které přešlo teprve koncem června 2022 pod kontrolu LLR, jsem měl možnost se přesvědčit třetí den referenda, 25.9.2022.

Vzhledem k častému ostřelování Lisičansku Ukrajinci a k bezpečnosti hlasujících i členů volebních komisí neuvádím místa, kde se venkovní volební místa, která jsem navštívil, ve městě nacházejí. První mé kroky vedly k jednomu z venkovních volebních míst. Zaparkovaný malý autobus, před ním seděli u stolků členové místní volební komise. Měli plné ruce práce, neboť se před stolky tvořila fronta lidí. Poté jsem se přesunul ke „klasické“ volební místnosti, nacházející se v jiné části města. Zpočátku v ní voliči nebyli, ovšem členové volební komise mě ujistili, že lidé chodí. A opravdu za několik minut začali přicházet voliči. Nakonec jsem navštívil ještě jednu volební místnost, opět v jiné části města. Zde bylo živo, tvořila se fronta. Předsedkyně volební komise mi řekla, že ze 4 000 voličů ve volebním okrsku jich za první dva dny referenda přišlo 2 900. Pochvalovala si vysokou volební účast. Na můj dotaz, jestli jsou lidé donuceni jít hlasovat pod hlavněmi pušek, jak píší na Ukrajině a na Západě, se zasmála a odpověděla otázkou: „A vidíte zde pušky namířené na voliče?“

V Lisičansku, přestože je město pod neustálou hrozbou střelby Ukrajinců, je vysoká volební účast. Volby probíhají spořádaně, neviděl jsem žádná narušení volebního aktu.

Jaromír Vašek, Lisičansk, 25.9.2022

První volební místo
Druhé volební místo
Volební lístek
Třetí volební místo

349 total views, 1 views today