DĚTSKÁ UMĚLECKÁ ŠKOLA VE MĚSTĚ SČASŤJE – ДЕТСКАЯ ШКОЛА ИСКУССТВ Г.СЧАСТЬЕ

Dětskou uměleckou školu ve městě Sčasťje jsem navštívil 7.11.2022. Ředitelka školy pochází z Ruska, do města se přistěhovala před 36 lety. Do roku 2014 byla profesorkou Luganské státní akademii kultury a umění Michaila Matusovského v Lugansku. Po začátku občanské války již nemohla dojíždět do Lugansku. Nějaký čas byla nezaměstnaná, nakonec získala místo v místní Dětské umělecké škole. V roce 2016 se stala ředitelkou školy. Ředitelka mně vyprávěla o historii i současnosti školy.

Škola byla založena v roce 1963 jako první v Luganské oblasti. O kvalitě školy svědčí mnoho úspěchů v různých soutěžích a účast v koncertech v SSSR (od roku 1992 v Rusku a na Ukrajině) i v zahraničí. Taneční soubor Květen předvedl své umění v roce 2011 také na festivalu Crystal Star v České republice, vystupoval na Nové scéně v Praze. Složité období prožívala škola v letech 2014-2022. V roce 2014 začala občanská válka, město bylo ostřelováno ukrajinskými nacionalisty. Mnoho rodin s dětmi uprchlo, škola přesto nikdy nepřerušila činnost. Nakonec město obsadily nacionalistické prapory Pravý sektor a Ajdar. Město bylo od přijetí tzv. Minských dohod v únoru 2015 na linii dotyku (město leží hned za řekou Doněc, která zde tvořila linii dotyku mezi Ukrajinou a LLR) a přestřelky zde byly prakticky na denním pořádku. Také začaly pogromy nacionalistů na místní obyvatele, což poznala na své kůži (doslova) i ředitelka se svým manželem. Opilí Ajdarovci je bez příčiny napadli, násilně je zadržovali, samopaly opírali hlavněmi o jejich těla, poté jim stříleli (nejen) pod nohy. Manžel byl zraněn, zasáhlo jej osm kulek, tři v něm zůstaly dosud. Od známých se dozvěděla, že jim nacionalisté zabili dcerku. Řádění nacionalistů ukončilo až osvobození města armádou LLR 24.2.2022. Předtím již od 18.2.2022 se ve městě a okolí zintenzivnila střelba, bylo vidět, že se něco chystá. Později začaly boje o město. Město bylo poničeno mnohem více než nedaleká Stanice Luganská. Osvobození města škola přivítala s velkou úlevou, mj. i proto, že v ní opět mohou mluvit svým rodným jazykem. Na Ukrajinu odešli pouze dva zaměstnanci školy. Přes složité období a úbytek dětí škola v letech 2014-2022 fungovala, od roku 2016 se zúčastňovala různých soutěží na Ukrajině. V roce 2021 byl taneční soubor Květen na koncertě v Bulharsku.

Po osvobození města začala nová etapa rozvoje školy. Do města se vrátily mnohé rodiny, které v roce 2014 odešly, takže dětí ve škole zase začalo přibývat. Navíc přibyly děti uprchlíků z Rubežného, Severodoněcku a Lisičansku. Nově bylo ve škole otevřeno divadelní oddělení. Po konsolidaci školy se předpokládá účast dětí školy na soutěžích a koncertech v LLR, DLR, Rusku a Bělorusku.

Školu navštěvuje 270 žáků ve věku 5-16 let. Škola má čtyři oddělení: hudební, výtvarné, taneční a divadelní.

Hudební oddělení vyučuje zpěvu, hře na klavír, housle, kytaru, akordeon, xylofon, dechové, bicí a lidové nástroje (domru). Všichni se také učí teorii a historii hudby.

Ve výtvarném oddělení se všichni učí kreslení, modelování, sochařství.

V tanečním oddělení se vyučuje v osmi ročnících klasický, folklorní i moderní tanec.

Po svém vyprávění mě ředitelka provedla školou. V jednotlivých místnostech jsme zastihli výuku hry na různé nástroje. Zaujala mě nejen výuka hry na můj oblíbený nástroj (na poslech) kytaru, ale i na lidový nástroj domru. V učebně se několik žáků věnovalo teorii hudby. Navštívili jsme i výtvarné oddělení a dvě třídy tanečního oddělení. Žáci čtvrté třídy právě nacvičovali tanec Baby Jagy na koncert v Domě kultury, který se bude konat 11.11. k 65.výročí jeho vzniku.

Jaromír Vašek, Sčasťje, 7.11.2022

Vlad, 11 let, akordeon, 1.rok
Zleva Alina, 13 let, Soňa, 12 let, kytara, obě 1.rok
Nika, 15 let, domra, 6.rok
Zleva Kaťa, 10 let, Aňa, 12 let, Daša, 10 let, výtvarné oddělení, Daša a Aňa 1.rok, Kaťa 4.rok
Zleva Kaťa, Aňa
Daša
Kaťa
Kaťa získala s touto kresbou 1.místo v soutěži
Daša, 11 let, klavír, 5.rok
Vlevo Alisa, 13 let, kytara, 4.rok
Taneční oddělení, 4.třída
Taneční oddělení, 4.třída
Zkouška části tance
Nasťa, 12 let, housle, 7.rok
Předmět Teorie hudby, 3.třída, vpředu zprava Daša (klavír)
Taneční oddělení, 5.třída
Taneční oddělení, 5.třída
Zkouška části tance Baba Jaga

106 total views, 1 views today