DŮM KULTURY VE STANICI LUGANSKÉ – ДВОРЕЦ КУЛЬТУРЫ В СТАНИЦЕ ЛУГАНСКОЙ

Ve Stanici Luganské (LLR) jsem 24.5.2022 navštívil nejen školu, ale i Dům kultury. Ředitel Domu kultury Anatolij Nikolajevič Voržev mi pověděl o celé historii DK, o činnosti DK za SSSR, za Ukrajiny, po roce 2014 i za LLR od roku 2022. Dům kultury byl postaven v roce 1968 jako Okresní dům kultury. Pracoval zde lidový chór, pěvecký soubor a divadelní kroužek. Za Ukrajiny (1991-2014) zde pracovalo devět různých souborů a kroužků, konaly se různé akce, např. každé dva roky festival kozácké kultury „Ljubo“, v posledních letech jako mezinárodní (poslední festival se konal v roce 2013). Stanica Luganská byla totiž jedinou kozáckou stanicí a bylo zde jediné kozácké muzeum na Ukrajině. V roce 2014 bylo udržování kozáckých tradic zakázáno, protože kozáci v r.2014 podpořili LLR. Když v roce 2016 přebíral Dům kultury současný ředitel, dům byl bez střechy, dveří a oken. Rekonstrukce Domu kultury proběhla v roce 2016 za pomoci fondů OSN. Postupně bylo ze zahraničí dodáno i veškeré vybavení.

Ředitel vyjádřil radost z přechodu Stanice Luganské pod správu LLR. Deset zaměstnanců odešlo na Ukrajinu, ale většina z nich vyjádřila přání se po válce vrátit. Postupně Dům kultury nabírá nové zaměstnance a hledá vedoucí dalších kroužků. Zatím pracuje v omezeném režimu, pracuje lidový chór a dětský kroužek rukodělné výroby. Na své oživení čeká dětský videokroužek a dětský pěvecký lidový soubor Slavjanskij lug. Obnoví se i kozácká tradice. Ve velkém sále se po přechodu pod správu LLR již konalo několik akcí (např. 4.3. zde vystupovali luganští umělci, 9.5. se konaly oslavy Dne vítězství).

Ředitel mě provedl Domem kultury. Prohlédl jsem si velký sál, pěvecký a taneční sál, místnost videokroužku, sál s trenažery. Dětskou hernu jsem zhlédl již při návštěvě před týdnem. S ředitelem jsme se domluvili na spolupráci. Navštívil jsem dětský kroužek rukodělné výroby, kde mě hned přivítala Daša z 5.A místní školy, kde jsem byl dopoledne na návštěvě. Seznámil jsem se s vedoucí kroužku, která mně vyprávěla o činnosti nedávno založeného kroužku. Zhlédl jsem i malou výstavku dosavadních prací dětí. Pozoroval jsem, co děti vyrábějí. Když ostatní děti zjistily (Daša to již věděla ze školy), že jsem z České republiky, hned měly mnoho dotazů. Ukázal jsem jim české bankovky a mince.

Jaromír Vašek, Stanica Luganská, 24.5.2022

Dům kultury
Dětská herna
Sál s trenažery, ještě nepřipravený pro provoz
Kroužek rukodělné výroby
Zleva Polja, Váňa, Daša
Daša a Polja
Výstavka výrobků dětí
Po vyrobení výrobků si mohou děti z kroužku oddechnout u videa…
…nebo si zahrát hry v dětské herně

137 total views, 1 views today