GYMNASTICKÉ ZÁVODY – ГИМНАСТИЧЕСКИЕ СОРЕВНОВАНИЯ

K Mezinárodnímu dni dětí uspořádal 1.6.2023 gymnastický oddíl Dětské a mládežnické sportovní školy č.3 v Lugansku pro děti závody ve sportovní hale Zarja. Kromě luganských závodnic se závodů zúčastnily i gymnastky ze Sverdlovska. Opět zde závodili i mí známí Miša (chlapec) a Saša (děvče) Matjušenkovi z Lugansku. Těchto závodů se účastnily jen mladší kategorie děti, což umožnilo družstvům vyslat na závody více malých dětí.

Oproti březnovým závodům, kdy ze Sverdlovska přijely jen tři malé gymnastky, jich tentokrát odtamtud přijelo hned sedm. Dvě z nich, Slavjanu Šubinu a Anu Prilipu, jsem znal už z březnových závodů. Na těch ve velké konkurenci gymnastek z různých měst LLR obsadily Slavjana i Ana 4.místa (před Slavjanou skončily výborné sestry Uljana a Polina Šechovy z Jenakijeva a Regina z Alčevsku, před Annou Kira Makarenko a Xenia Katarsnova z Lugansku a Arina Sičkarenko z Roveněk). Tentokrát obě zvítězily (Ana se podělila o 1.místo se svou oddílovou kolegyní Diablovou). Ovšem sverdlovské gymnastky získaly ještě další dvě první a dvě druhá místa. Je vidět, že i v malém městě (jižně od Krasnodonu) mají velkou základnu malých gymnastek.

Velké množství malých závodnic vyslal i místní luganský oddíl. Mezi nimi excelovala Varja Kucenko (v březnových závodech druhá za Annou Žuravlevou z Roveněk). Zobtížnila své sestavy, takže např. na přeskoku skáče skok s obratem, v prostných zařazuje salto s dvojným obratem a i do jejích sestav na bradlech a kladině přidala obtížnější prvky. V obtížnosti sestav zatím nemá ve své kategorii mezi luganskými a sverdlovskými gymnastkami konkurenci, takže vítězství jí nemohlo uniknout (překvapivě se s ní ovšem o první místo podělila její oddílová kolegyně Polina Pavlova). Tradičně dobré byly i další luganské gymnastky, které získaly dalších několik 1., 2. a 3.míst. Kira Makarenko obsadila 2.místo (za Varjou Kucenko). Moji známí skončili lépe než na březnových závodech (tam byla Saša na 4.místě). Saša Matjušenko obsadila 2.místo a Miša Matjušenko 3.místo. Kromě závodnic, které se tradičně účastní závodů, se v luganském družstvu objevily i nejmenší, začínající gymnastky. Pro většinu z nich to byl jejich první závod.

Neuvěřitelné věci se děly při čekání na vyhlášení výsledků. Jako vždy závodníci neseděli na zadku, ale cvičili na nářadí, skákali na velké trampolíně, hráli na babu a všelijak skotačili. Takže únava po závodech – žádná! Ale co jsem viděl poprvé: některé malé gymnastky si troufly na mužská nářádí – hrazdu, bradla (o stejné výši žerdi) a kruhy. Zdůrazňuji slovo mužská. Abych byl správně pochopen: v hale se nachází všechna nářadí v trojí velikosti: pro malé děti, pro starší děti a pro dospělé. A i gymnastky si sestavy pro bradla o nestejné výši žerdi často zkouší na hrazdě, posilování trénují na bradlech o stejné výši žerdi a na kruzích. Takže to, že gymnastky cvičí na těchto nářadích (pro malé či starší děti), nic neobvyklého není. Ale nyní malé gymnastky zkoušely cvičit na mužských nářadích! Kruhy visely v nebetyčné výši, na tyče hrazdy a bradel malé gymnastky neměly šanci dosáhnout či vyskočit ani náhodou. Ale ony si pomohly a pomocí kostek na nářadí vylezly. Malé gymnastky byly v neuvěřitelné výšce. Dál jsem už jen zíral. V této pro ně ohromné výšce se nebály cvičit, zkoušet nějaké prvky a potom seskočit. Takže tyto gymnastky jsou i odvážné.

Jaromír Vašek, Lugansk, 1.6.2023

Lugansk kladina
Saša Matjušenko Lugansk přeskok
Livia Reznikova Sverdlovsk bradla
V bílém Slavjana Šubina Sverdlovsk
Nástup na závody
Rozcvičení na bradlech
Vlevo Saša Matjušenko Lugansk
Varja Kucenko Lugansk prostná
Xenia Katarsnova Lugansk prostná
Saša Matjušenko Lugansk bradla
Mira Manusjan Lugansk prostná
Vika Gejeva Lugansk prostná
Marina Jeskova Lugansk prostná
Vika Safonova Lugansk prostná
Livia Reznikova Sverdlovsk prostná
Soňa Borisenko Sverdlovsk prostná
Sverdlovsk, zleva Saša Kilimova, Soňa Borisenko, Livia Reznikova, Slavjana Šubina
Lugansk, zleva Arina Jevdokimova, Marina Jeskova, Vasilisa Kirkač, Mira Manusjan, Vika Gejeva
Xenia Katarsnova Lugansk bradla
Kira Makarenko Lugansk bradla
Varja Kucenko Lugansk bradla
Narviz Sakejeva Lugansk prostná
Anna Prilipa Sverdlovsk bradla
Saša Matjušenko Lugansk prostná
Miša Matjušenko Lugansk prostná
Varja Kucenko Lugansk prostná
Lugansk bradla
Vyhlášení vítězů
1.Soňa Borisenko vpravo, Livia Reznikova, 2.Saša Kilimova, vše Sverdlovsk
1.Slavjana Šubina Sverdlovsk vlevo, Vika Gejeva, 2.Mira Manusjan vlevo, Marina Jeskova, 3.Vasilisa Kirkač, vše Lugansk
1.Anna Prilipa vpravo, Diablova, obě Sverdlovsk, 3.Xenia Katarsnova Lugansk
1.Varja Kucenko vlevo, Polina Pavlova, 2,Kira Makarenko, vše Lugansk
1.Vika Safonova, 2.Saša Matjušenko vpravo, Arina Lugina, 3.Narviz Sakejeva, vše Lugansk
1.Lugansk, 2.Lugansk
1.Lugansk, 2.Lugansk, 3.Lugansk
3.Miša Matjušenko Lugansk vlevo
Sverdlovsk, zprava Marina Jeskova, Diablova, Ana Prilipa, Slavjana Šubina, Saša Kilimova, Sona Borisenko, Livia Reznikova
Sverdlovsk, nahoře Anna Prilipa, dole zleva Diablova, Slavjana Šubina
Sverdlovsk, zleva Saša Kilimova, Livia Reznikova, Soňa Borisenko

89 total views, 1 views today