„JAK ŠEL VOJÁK NA NÁVŠTĚVU“ – КАК СОЛДАТ НА ПОБЫВКУ ХОДИЛ

Tuto divadelní hru – hudební pohádku pro děti na motivy ruských lidových pohádek – jsem zhlédl 13.5.2022 v Luganském akademickém ukrajinském hudebně-dramatickém divadle na Oboronnoj. V tomto divadle jsem byl poprvé. Mnoho mladých herců se nachází na frontě, takže došlo k přeobsazení rolí. Některé role musely být vypuštěny. To ale nijak nesnížilo kvalitu hry. Na představení byli pozváni i rodiče s dětmi – běženci z města Rubežného, které nedávno přešlo pod kontrolu LLR.

„Autorem scénáře a režisérem je zasloužilý umělec LLR Nikolaj Ljachovec. Poučná pohádka vypráví malým divákům o tom, jak chrabrost a odvaha pomáhají překonat všechny překážky na cestě životem. Hlavní hrdina, galantní voják Ivan Pečkin, dostal za svědomitou službu a důvtip v boji třídenní dovolenou. Na své cestě potkává mnoho postav – i mazanou Babu Jagu, i kouzelného stařečka (tato postava nyní ve hře nevystupuje), a dokonce samotného krále (nyní královna) s jeho oddaným šaškem. Všem trpícím Pečkin pomohl: hladového nakrmil, do pasti chyceného osvobodil, a dokonce Jeho Veličenstvu pomohl osvobodit království od nestvůry, která nedávala mírumilovným lidem pokojně žít. Je jasné, že k tomu bylo třeba projevit všechny kvality opravdového vojáka. Ivan je ovšem má, vždyť je oddaným vlastencem své vlasti, nebojí se žádných útrap. Ovšem hlavní hrdina se neobejde bez pomoci malých diváků! Dovedou se děti v čele s chrabrým vojákem vypořádat se zlými silami?“ (z textu divadla)

Hra se mi velmi líbila, byla doprovázena pěknými písněmi. Líbila se i dětem, které byly několikrát vtaženy do hry, aby pomohly Ivanovi vyřešit hádanky, které mu zadala nestvůra. Písničky děti doprovázely skandovaným potleskem.

Děkuji pracovníkům divadla za poskytnutý materiál k pohádce.

Jaromír Vašek, Lugansk, 13.5.2022

Ukrajinské divadlo v Lugansku
Plakát k pohádce
Vlevo šašek, vpravo královna
Vlevo voják, vpravo baba Jaga
Nestvůra
Zleva voják, baba Jaga, nestvůra, královna, šašek
Herecké obsazení před mobilizací – foto divadlo

166 total views, 3 views today