MŮJ DOMOV ZEMĚ RUSKA – МОЙ ДОМ ЗЕМЛЯ РОССИИ

Pod tímto názvem organizuje aktivistka z Leningradu (t.č. Sankt Petěrburg) Olga Kaledina projekt pro děti z dětských domovů v LLR. Na akci 24.9.2022 pozvala i mě.

Jeli jsme s luganskou pomocnicí Olgy Jelenou do dětského domova na sever Lugansku za řeku Lugaň. Cestou mě Olga seznámila se svým projektem. Děti z dětských domovů kreslí obrázky na nějaké téma. Obrázky Olga vystaví v Sankt Petěrburgu. Zatímco Olga s Jelenou připravovaly v obývacích pokojích starších a mladších děvčat výtvarné potřeby a děti se shromažďovaly ve velkém sále, já jsem se vydal v doprovodu zástupkyně ředitelky na prohlídku dětského domova.

Patrový dvoukřídlý dětský domov je moderně zařízen. Děti jsou rozděleny do pěti skupin po dvanácti dětech: předškolní děti, mladší chlapci, mladší děvčata, starší chlapci, starší děvčata. Každá skupina má k dispozici velké prostory: předsíň, ložnici, velký obývací pokoj (učební prostor, jídelna, odpočinkový prostor pro hry, četbu, zábavu ), kuchyni, koupelnu, záchody, sprchy. Místnosti jsou vybaveny moderním nábytkem a pěkně vyzdobeny. K dispozici jsou velké úložné prostory, akvátium, hry, knihy, časopisy, televize, počítač.

Mezitím již bylo vše připraveno. Ke shromážděným dětem ve velkém sále promluvila Olga a slovo jsem dostal i já. Krátce jsem promluvil o své práci redaktora, předsedy Společnosti přátel LLR a DLR a vedoucího Českého kulturního centra Julia Fučíka. Školáci byli rozděleni na starší a mladší a vydali se do svých obývacích pokojů. Olga děti seznámila s projektem. Starší děti kreslily obrázky na téma Mé přání, mladší děti na téma Dům mých snů. Děti se pustily do práce. Obcházel jsem starší i mladší děti a viděl, jaké zajímavé kresby děti vytvářely. Někdy jsem skutečně žasl nad nápaditostí dětí. A vznikala i umělecká díla (15-letá Uljana Bojčuk). Po skončení práce jsem si všechny kresby prohlédl a většinu i vyfotil. Starší děti kreslily své budoucí povolání (např. 13-letá Káťa Minokova – programátorka), ale i představu svého domova. Časté téma byl mír a sounáležitost s Ruskem. Zastoupena byla i příroda, domácí zvířata nebo věci, které by si dítě přálo mít. Nicméně práce mladších dětí byly až dojemné! Prakticky všude se na kresbách objevily ruské vlajky, někde dokonce i nápisy o sounáležitosti s Ruskem (např. sestry 7-letá Inna a 8-letá Varja Valčukovy, 11-letá Daša Klimenko).

Po nakreslení prací se děti opět shromáždily ve velkém sále. Všechny děti dostaly dárky od vedoucí projektu Olgy. Ztímco práce dětí usychaly, vydal jsem se pozdravit děti v jejich pokojích. Mladší chlapci uklízeli, mladší děvčata si hrála, starší chlapci se se staršími děvčaty dívali na televizi. Všem dětem jsem slíbil, že jelikož jsem právě navázal spolupráci s jejich dětským domovem, ještě za nimi přijdu a povím jim něco o České republice.

Jaromír Vašek, Lugansk, 24.9.2022

Ložnice starších děvčat
Jídelna starších děvčat
Kout v obývacím pokoji starších děvčat
Obývací pokoj starších děvčat
Ložnice mladších chlapců
Obývací pokoj mladších chlapců
Učebna v obývacím pokoji mladších chlapců
Kresba Uljany Bojčuk 15 let
Kresby starších chlapců a děvčat
Kresby starších chlapců a děvčat
Nahoře vlevo kresba Kati Minokove 13 let
Shora kresby Inny Valčuk 7 let, Varji Valčuk 8 let
Kresba Daši Klimenko 11 let
Kresba Nikity Svistunova 9 let
Kresby Arťoma Tatarenka 10 let

240 total views, 1 views today