PARK ŠČERBAKOVA V DONĚCKU – ПАРК ЩЕРБАКОВА В ДОНЕЦКЕ

Doněck je městem růží. Kvetou nyní všude ve městě, nejvíc pohromadě jsou vidět v parcích. Také na pěším bulváru Puškina jich najdeme velké množství. Největším doněckým parkem je Centrální park kultury a oddechu A.S.Ščerbakova.

Park Ščerbakova o rozloze 96 ha byl založen v roce 1932, nachází se v jihozápadní části centra mezi 1.městským rybníkem (přehradou na řece Skomorošina) na východě, cirkusem Kosmos na jihu, stadionem Šachťor na západě a 2.městským rybníkem (přehradou na řece Skomorošina) na severu. V parku najdeme letní scénu, rozárium, fontánu, lunapark, krytý akvapark, letní koupaliště, lanové centrum, mnoho restaurací a kaváren, diskotéku. Provozuje se lodní doprava po 1.městském rybníku. V parku jsou i propojené vodní plochy s tekoucí vodou, altánky a spousta laviček. Byly založeny Alej novinářů a Alej fotbalistů. Překrásné jsou výhledy na centrum Doněcka.

26.6.2023 i v několika dalších dnech jsem se parkem procházel. Nádherný park, krásně upravený. Na záhonech kvetou pestrobarevné růže i další květiny. Bohužel lunapark, koupaliště, lodní doprava ani fontány nefungují.

V jedné z alejí jsem objevil výstavu Knihovny Krupské o spisovatelích Ruska, DLR a LLR. Hned mě napadlo: Faina Savenkova z Lugansku tam asi nebude, je ještě příliš mladá (14). Po chvíli jsem překvapeně zíral na fotografii Fainy. Pod fotografií bylo pojednání o Faině. A bylo tam také napsáno o překladech divadelních her a povídek Fainy do češtiny, i o otištění článku o Faině v Haló novinách.

Jaromír Vašek, Doněck, 27.6.2023

Прекрасный парк! 27 июня 2023 г. я гулял в парке уже второй раз на этой поездке в ДНР. Цветут тысячи розей. Жаль нет воды в фонтанах и озерах, аттракционы неработают. В парке нашёл выставку Библиотеки Крупской о современных российских писателях. Между ними была и наша подруга Фаина Савенкова (14), которой обе пьесы, некоторые сказки, рассказы и эссе я переводил на чешский язык и некоторые были печатаны в чешской газете. И об этом на выставке пишут.

Park Ščerbakova
Pohled od rozária přes 1.městský rybník na centrum Doněcka
Motýl
Výstava o ruských spisovatelích
Na pravé panelu uprostřed Faina
Uprostřed Faina
Faina
Bulvár Puškina
Bulvár Puškina
Bulvár Puškina
Bulvár Puškina
Výstava Hrdinové a činy
Památník Bojovníkům za sovětskou vládu v centru města
Památník Bojovníkům za sovětskou vládu
Památník Bojovníkům za sovětskou vládu
Pamětní deska vojákům, padlým v roce 1921

172 total views, 2 views today