PÁTÝ DEN REFERENDA V LLR – ALČEVSK – ПЯТЫЙ ДЕНЬ РЕФЕРЕНДУМА В ЛНР . АЛЧЕВСК

V poslední den referenda o připojení LLR k Rusku, 27.9.2022, jsem strávil v Alčevsku. Poslední den probíhalo referendum „klasicky“, tj. lidé přicházeli volit do volebních místností. Posledních několik dní Ukrajinci stříleli po Alčevsku každý den. Rovněž 27.9. ráno Alčevsk ostřelovali americkými HIMARSY. Poškozeny byly sklad potravin a městský hřbitov. To jsem ještě v Alčevsku nebyl.

V průběhu pobytu v Alčevsku jsem slyšel blízkou silnou střelbu, místy kanonádu. Odhadoval jsem to na Perevalsk nebo Brjanku, které sousedí s Alčevskem. Večer jsem se dozvěděl, že Ukrajinci ostřelovali Brjanku, přičemž tři lidé zahynuli a jeden byl zraněn.

Navštívil jsem volební místnost, zřízenou v naší družební škole Naděje. Po mém příchodu do volební místnosti zavládlo mezi členy volební komise-učiteli-nadšení z toho, že jsem jejich volební místnost přišel navštívit. Bylo příjemné vidět mezi členy volební komise známé učitele a učitelky. Sešel jsem se i s ředitelkou školy. S ředitelkou i učiteli jsme probírali poslední události. Shodli jsme se v tom, že učení z domova je pro žáky, učitele i rodiče značně náročné a vyčerpávající. Zvlášť když se na této škole učí žáci z domova od března 2020 prakticky nepřetržitě. Shoda panovala i v tom, že se při tomto způsobu učení žáci naučí mnohem méně. Líto všem bylo prvňáčků, kteří ve škole ještě vůbec nebyli! Ředitelka mi sdělila, jak si moc váží sedmi školních tabulí a tří oken, které škola mohla díky českým přátelům pořídit.

Předsedkyně volební komise mi sdělila, že za čtyři dny referenda přišlo odvolit přes 50% voličů (přes 1500 z 3000 voličů). To se ale volilo venku a mnoho voličů se kvůli každodenní střelbě Ukrajinců obávalo volit venku. Největší nápor voličů tak očekává až dnes. V době mého pobytu ve volební místnosti přicházeli voliči, mezi nimiž byli i rodiče žáků školy Naděje. Volby i zde probíhaly standardně, klidně, bez jakýchkoliv narušení.

Přišel jsem se také podívat na místo v centru města, kam před několika dny dopadly americké rakety HIMARS a značně poničily dvě budovy. Cestou jsem minul chlapce Aljošu na fasádě 3.ZŠ. Zajímavé bylo, že město žilo i přes každodenní ostřelování ze strany Ukrajinců poklidným životem. Lidé chodili po ulicích a nakupovali, mládež se bavila, rodiče s dětmi se procházeli v parcích, děti si hrály na dětských hřištích.

Šel jsem se také podívat do obchodu s oděvy v obchodním centru Stolica za vedoucí pěveckého souboru Eťud-Tais Larisou. Larisa mi sdělila, že se zkoušky souboru s ohledem na bezpečnost dětí zatím nekonají.

Jaromír Vašek, Alčevsk, 27.9.2022

Známý chlapec Aljoša (vítač ruských vojsk) na fasádě 3.ZŠ
Do této školy chodí Bohdanka (11.třída) a děti z Eťud-Tais Polja (10.třída) a její bratři Jelisej (4.třída) a Arťom (1.třída)
„Dělám to proto, abych chlapci (vojáci) měli radost.“
Budova školy v centru města po zásahu americkou raketou

115 total views, 1 views today