PRVNÍ DĚTSKÝ KONGRES „DĚTI PRO MÍR“ – ПЕРВЫЙ ДЕТСКИЙ КОНГРЕСС „ДЕТИ ЗА МИР“

První dětský kongres „Děti pro mír“ se konal 4.11.2022 v Sankt Petěrburgu a Lugansku. V Centru Vagner v Sankt Petěrburgu se konal telemost, který organizoval Fond boje s represemi. Mládež Sankt Petěrburgu podpořila děti Luganska. Akcí řídila předsedkyně Fondu boje s represemi Mira Terada.

Faina Savenkova – účastnice dětského kongresu z Lugansku. Ve svých 14 letech se už stihla stát spisovatelkou a dramatičkou, často ji nazývají „hlasem Donbasu“.

„Bylo to strašné, když nás ostřelovali. Vůbec jsem zpočátku nechápala, co se děje, že začala válka. Později jsem již pomalu začínala chápat. Vlastně jsem kvůli tomu začala psát,“ vzpomínala Faina během kongesu.

Esej o vlastních prožitcích Faina přečetla mládeži Sankt Petěrburgu.

„Je velmi těžké toto prožít. Je dobře, že nyní tam střílejí méně. Chtěl bych říci dětem Luganska – nebojte se, jsme s vámi,“ poznamenal Saša, účastník dětského kongresu ze Sankt Petěrburgu.

Jedním z úkolů kongresu bylo, aby se světové společenství začalo zajímat o problém dodávek zbraní Ukrajině. Vždyť umírají nejen vojáci protivníka, ale i děti.

Organizátoři odeslali OSN a UNICEF dopisy mladých účastníků kongresu s výzvami ukončit dodávky západních zbraní na Donbas. Text dopisů viz následující příspěvek.

„Děti vystupují za mír, za mírové nebe nad hlavou, za štastné dětství. Také oni jsou proti dodávkám zbraní z NATO. Zbraní, které zabíjejí,“ podtrhla organizátorka a řídící akce Mira Terada.

Kongresu se zúčastnili i občanští aktivisté různých směrů, včetně zástupce stálého představitele RF v OSN Dmitrije Poljanského.

Jeden z činitelů prohlásil: „Dnes je naprosto nutné seznámit světové společenství s tím, jaká válka probíhá prakticky na celém euroasijském kontinentu. Musíme mu dokázat, že my jsme národ, se kterým je třeba žít v přátelství, spolupráci, v porozumění, že pro každého z nás je mír velmi důležitý.“

Valeria Konkina, Federální agentura zpráv (FAN), 4.11.2022

Název článku a překlad Jaromír Vašek

Foto: FAN

VYSTOUPENÍ ÚČASTNÍKŮ

Mira Terada, předsedkyně Fondu boje s represemi, vystoupila s tématem „Nelidskost západních politiků připravila děti Donbasu o právo na bezstarostné dětství“. Uvedla statistiku obětí a ničení na Donbase od roku 2014 a řekla, o co přišli mladí v LLR a DLR, kteří se ne svou vinou stali svědky smrti civilistů a výbuchů střel. Poukázala na porušení práva dětí Donbasu na šťastné, mírové a klidné dětství evropskými politiky, uzákoněné v mezinárodních dokumentech. Prohlásila, že země NATO, které se pokouší realizovat své geopolitické ambice, vůbec nehledí na osudy malých dětí. Využívajíc smrtící zbraně kvůli zisku, Západ riskuje udělat z Donbasu Libyi, Sýrii a Irák, kde počet obětí mezi dětmi a mládeží dosahuje desítek tisíc.

Faina Savenkova, 14-letá spisovatelka z Lugansku, prožila většinu svého života pod střelbou Ukrajinců. Uvedla, že nemůže říci, co se změnilo v jejím životě od začátku ukrajinského útoku, protože si nepamatuje, jaké to je žít obyčejným, klidným a mírovým životem. Neustále myslí na to, že ve 21.století je v geografickém středu Evropy místo, kde děti nevědí, co je to procházet se s rodiči po večerním městě, nevědí, co znamená žít bez zákazu nočního vycházení a přísných pravidel, jejichž nedodržení může znamenat smrt. Mladá spisovatelka prohlásila, že prakticky každý mladý obyvatel Lugansku umí rozpoznat podle sluchu směr letu a druh střely, což jim umožňuje se rozhodnout, jestli se mají začít obávat a běžet se ukrýt. Ovšem Faina přesto, že skoro celý život a vzpomínky jsou spojeny s válkou, nemyslí jen na minulost, ale má sny a plány do budoucnosti, které se určitě splní.

Další účastníci kongresu hovořili o důležitých tématech a podtrhli, že kvůli rozhodnutí a činům západních politiků vzali tito politici dětem, žijícím na územích, sousedících s Ukrajinou, dětství. Připomněli osm let neutuchající střelbu ukrajinských vojáků a to, jaký vliv mají dodávky zbraní Ukrajině a ukrajinská střelba na dětské životy a psychiku.

Mira Terada, Fond boje s represemi, 4.11.2022

Název článku a překlad Jaromír Vašek

Na plakátu kongresu Faina a Matvěj Savenkovi
Účastníci telemostu v Lugansku
Uprostřed Faina Savenkova, vzadu vpravo Matvěj Savenkov
Účastníci kongresu v Sankt Petěrburgu
Mira Terada
Faina Savenkova
Mira Terada
Na obrazovce Dmitrij Poljanskij204 total views, 1 views today