UKRAJINSKÉ DIVADLO V LUGANSKU – УКРАИНСКИЙ ТЕАТР В ЛУГАНСКЕ

Luganské akademické ukrajinské hudebně-dramatické divadlo na Oboronnoj oslavilo v roce 2021 80 let své existence. Bylo založeno v srpnu 1941 v Charkově z evakuovaných herců, hrálo vojenským jednotkám a nemocnicím. V květnu 1944 bylo divadlo převedeno do Vorošilovgradu (nyní Lugansk) a přejmenováno na Vorošilovgradské ukrajinské hudebně-dramatické divadlo. V roce 1963 došlo ke spojení tohoto divadla s Ruským dramatickým divadlem do Vorošilovgradského oblastního dramatického divadla se dvěma částmi – ukrajinskou a ruskou. V roce 1970 bylo divadlo přejmenováno na Luganské oblastní hudebně-dramatické divadlo. V roce 1990 se Luganské oblastní ukrajinské hudebně-dramatické divadlo osamostatnilo a roku 1999 získalo sídlo na ul. Oboronnaja (v bývalém Domě kultury stavbařů z roku 1960). V roce 2002 získalo divadlo název „akademické“. V roce 2015 bylo divadlo přejmenováno na Luganské akademické ukrajinské hudebně-dramatické divadlo na Oboronnoj.

Ředitelem divadla je od roku 2015 zasloužilý činitel kultury LLR Vitalij Baldži. V divadle pracuje již 35 let. V divadle působí tvůrčí individuality vysoké profesionální úrovně, jako umělecký vedoucí divadla, divadelní a filmový herec, národní umělec Ukrajiny, národní umělec LLR, čestný občan Luganska, čestný občan Mladogvardějska Michail Golubovič, národní umělkyně Ukrajiny, národní umělkyně LLR Natalia Koval, hlavní režisér, zasloužilý umělec Ukrajiny, národní umělec LLR Anatolij Javorskij, zasloužilí umělci Ukrajiny Alexandr Reďa a Jevgenija Čevernoženko, zasloužilí umělci LLR Natalia Starodubceva, Inna Šostak, Nikolaj Ljachovec, Natalia Nědostup, Vitalij Ljasnikov, zasloužilí pracovníci kultiury LLR Dmitrij Černov, Alexej Bogunov, Alla Bogunova. V tvůrčí sestavě divadla úspěšně pracují herci baletu v čele s hlavní mistryní baletu, zasloužilou činitelkou umění LLR Olgou Tarasenko a orchestr pod vedením hlavního dirigenta, zasloužilého pracovníka kultury LLR Sergeje Pokrasjona. V kolektivu působí mnoho let zasloužilí pracovníci kultury LLR J.Dančenko a N.Sevidov. Kolektiv spolupracuje s ruskými režiséry.

Současný repertoár divadla je pestrý: nestárnoucí klasika, smělé, současné hry i tvůrčí experimenty. V posledních letech se divadelní nabídka zaplnila novými hrami různých žánrů, jako labutí píseň „A jitra jsou zde tichá“, inscenace J.Ljubimova a B.Glagolina podle povídky B.Vasiljeva, rock-opery „Trpící mládí“ „Souhvězdí honících psů“, libreto V.Zajceva, hudba J.Děrského, hudební komedie „Svatba v Malinovce“, libreto L.Juchvida, hudba B.Alexandrova, dobrodružná komedie „Past“ R.Toma, tragikomedie „Čajka“ A.P.Čechova, koncert „Slovanská duše“, sentimentální komedie „Divadelní román“ M.Vorfolomejeva, hudební historie „Mám tě rád, letko!“, libreto A.Jakovleva, V.Verbina, skladatel M.Samojlov, malá antikrizová komedie „Drahé mé banditky“ D.Ivanova, rockový koncert „Šlágry rocku nepropadají časem“ a mnoho dalších. Tradiční jsou v repertoáru novoroční muzikály a dětské novoroční pohádky, koncerty k MDŽ, Dni vítězství. Divadlo se aktivně účastní všech městských a republikových akcích.

Vždy s nadšením vítají naši malí diváci hudební pohádky v režii zasl.umělce Ukrajiny Alexandra Reďi, jako „Příhody Máši a Víťi“ B.Lugového, „Ostrov pokladů“ R.Stevensona, „Čaroděj ze země Oz“ podle povídky A.Volkova aj. Zvláštní emocí jsou zaplněny dětské pohádky „Nové příhody Kocoura v botách“ na motivy pohádek Ch. Perraulta, „Jak baba Jaga kamaráda hledala“, „Jak šel voják na návštěvu“ na motivy ruských lidových pohádek v režii zasl.umělce LLR Nikolaje Ljachovce.

V roce 2015 bylo v divadle otevřeno dětské divadelní studio «Imaginaerum“ s cílem rozvíjet tvůrčí potenciál talentovaných dětí. Na repertoáru studia jsou různé pohádky. Děti hrály v hrách současného repertoáru divadla. Získaly Velkou cenu Republikové soutěže recitátorů, 1.místo v Republikové soutěži uměleckého čtení aj.

Divadelní kolektiv jezdí na umělecká turné do různých ruských měst, účastní se divadelních soutěží a festivalů v Rusku, kde získává rúzná ocenění. Třikrát se stal vítězem prestižního Mezinárodního divadelního festivalu „Zlatý rytíř“. Ocenění získaly i krátké filmy režiséra A.Javorského. Herci divadla také hráli ve filmu „Vlastenka“ (rus. Opolčenočka) o válečných událostech roku 2014 na Donbase. V roce 2018 se z iniciativy divadla konalo v Lugansku Mezinárodní kinofórum „Echo Zlatého rytíře“. V roce 2019 nvštívil Donbas srbský režisér a herec Gojko Mitič.

V roce 2016 získal kolektiv divadla za významný vklad k rozvoji divadelního umění státní vyznamenání – medaili „Za zásluhy“ 2.stupně a Čestnou cenu Lidového sovětu LLR. V roce 2021 byl kolektiv oceněn Čestnou cenou Hlavy LLR a děkovným dopisem předsedy vlády LLR. V roce 2020 se stal kolektiv plnoprávným partnerem Asociace ruských divadel v zahraničí.

Text divadla, zkráceno.

Děkuji pracovníkům divadla za poskytnutý materiál k historii a současnosti divadla.

Překlad Jaromír Vašek, Lugansk, 14.5.2022

Foyer divadla
Foyer divadla
Herci divadla
Ukrajinské divadlo na Oboronnoj v Lugansku

427 total views, 1 views today