VÝZVA LLR K MEZINÁRODNÍMU VÝBORU ČERVENÉHO KŘÍŽE – ВЫЗОВ ЛНР К МЕЖДУНАРОДНОМУ КОМИТЕТУ КРАСНОГО КРЕСТА

Ministr zahraničních věcí LLR Vladislav Dějněgo hovořil 11.9.2022 na schůzce se zahraničními novináři o nutnosti obnovit humanitární pomoc Luganské lidové republice (LLR) ze strany Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK).

MVČK v době občanské války na Donbase (2014-2022) poskytoval všestrannou humanitární pomoc obyvatelům LLR. Od začátku rusko-ukrajinské války v únoru 2022 své aktivity na několik měsíců přerušil. V červenci 2022 svou činnost obnovil, ale ne v takovém rozsahu, jako před únorem 2022. Připravuje prý různé projekty, ale v praxi se zatím neuskutečňují. V některých oblastech pomoci tak může dojít k nepředvídatelným důsledkům. Např. MVČK poskytoval inzulín dětem diabetikům. Dodávky inzulínu byly přerušeny, zásoby docházejí. Nahradit dříve dodávaný typ inzulínu jiným typem není možné, proto je nezbytné dodávky inzulínu ze strany MVČK obnovit. I v dalších oblastech je potřeba obnovit humanitární pomoc obyvatelům. LLR také očekává kritické stanovisko MVČK k porušování ženevských konvencí (pravidel vedení války) ze strany Ukrajiny.

Ministr Dějněgo požádal zahraniční novináře, aby ve svých zemích o tomto problému informovali do 12.9.2022, neboť 13.9.2022 se bude v Lugansku konat schůzka ministra Dějněga se zástupkyní Mezinárodního výboru Červeného kříže, na které se bude o humanitární pomoci MVČK Luganské lidové republice jednat.

Jaromír Vašek, Lugansk, 12.9.2022

69 total views, 1 views today