ŠKOLA Č.17 VALERIJE BRUMELA – ШКОЛА Но 17 ВАЛЕРИЯ БРУМЕЛЯ
Další zajímavou školou, kterou jsem v Lugansku navštívil, je škola č.17 Valerije Brumela (1942-2003, olympijský vítěz ve skoku vysokém z roku 1964 v Tokiu).


Do školy jsem přišel 27.1.2023, symbolicky den po 20.výročí Brumelova úmrtí. Venku je na zdi školy pamětní deska, oznamující, že do této školy Valerij Brumel chodil.

Zástupkyně ředitele školy mě seznámila s historií a současností školy.
Historie školy
Budova pro “Střední všeobecně-vzdělávací školu č.17 Valerije Brumela“ byla postavena v roce 1939. V roce 1941 zde byla v době Velké vlastenecké války umístěna vojenská nemocnice. Po osvobození Vorošilovgradu (nyní Lugansk) v roce 1943 bylo ve městě ze 33 škol zničeno 9 a poškozeno 17, mezi nimi i 17.škola. V roce 1954 přichází do 5.třídy budoucí legendární sportovec Valerij Brumel, první olympijský vítěz v lehké atletice z Luganska. V roce 2015 získala škola jeho jméno. V 60.letech se otevřely první matematické třídy. V letech 1993-2004 byla škola specializovaná, objevily se třídy filologického směru. Tento směr pokračuje dosud. Škola spolupracuje s Vysokou školou ekonomiky a obchodu. V těžkém válečném školním roce 2014-15 byla 17.škola jednou ze šesti škol v Lugansku, které pokračovaly ve výuce. 1.9.2014 přišlo 250 žáků, koncem školního roku jich bylo přes 600. V roce 2017 se k 75.výročí narození Velerije Brumela konaly na škole závody běžeckých štafet 5.-11.tříd, které se rok poté staly městskými. V letech 2014-22 získali žáci školy mnoho medailí z nejrůznějších soutěží. V květnu 2018 byl před školou ke 100.výročí vzniku Pohraničních vojsk odhalen pamětní znak v aleji Pohraničníků, kterou vysadili děti z oddílu Mladí pohraničníci s veterány-pohraničníky. V prosinci 2019 oslavila škola 80.jubileum. Od roku 2014 vycházejí na škole noviny „17NEWS“. Mezi učiteli pracuje sedm bývalých žáků školy. Od školního roku 2020-21 byla otevřena třída profesionálně-záchranného zaměření, ve které připravují specialisty občanské ochrany.
V části Historie školy je použito materiálu o historii školy na webu školy č.17 (kráceno), přeložil Jaromír Vašek
Zajímavou zvláštností školy je to, že od 1. do 6.třídy mají tři druhy tříd: ve třídě „A“ jsou pouze chlapci, ve třídě „B“ jsou pouze děvčata a třída „V“ je smíšená. Od 7.třídy jsou už všechny třídy smíšené. Další zvláštností je to, že ve třídách 1.stupně (1.-4.třída) i v družině jsou netypické lavice: polovina lavice je pro sedícího žáka a polovina pro stojícího žáka. Během vyučovací hodiny vždy jeden žák sedí a jeden stojí, v polovině hodiny si svá místa vymění. Poté mě zástupkyně provedla po škole. V přízemí školy značnou část jedné stěny zabírá informace o Valeriji Brumelovi. V přízemí najdeme i nástěnné školní noviny „17NEWS“ a soutěžní kresby dětí na téma Matematika. V 1.patře se nachází bysta Olega Koševého, člena štábu ilegální komsomolské organizace Mladá garda v Krasnodonu. Další stěny v 1. a 2.patře jsou vyzdobeny diplomy žáků a obrazy luganských umělců. Nahlédli jsme i do tělocvičny, do několika tříd a do družiny. Na několik minut jsme se zastavili u ředitele školy.








Zvláštní lavice – jedna polovina je pro sedícího žáka, druhá polovina pro stojícího žáka
Následovaly mé obvyklé besedy o České republice ve třídách. Besedoval jsem v 7.B, 8.A, 9.A. V 9.A byla jen děvčata, věnovala se pletení, chlapci byli v té době v dílnách. Všude děti se zájmem poslouchaly mé vyprávění o ČR a zhlédly krátká videa o přírodě a památkách. Dotazů měly také hodně.



Ve stejnokrojích jsou členové mládežnické organizace Junarmija

Ve stejnokrojích jsou členové mládežnické organizace Junarmija

Do školy jsem se vrátil ještě 1.2.2023 a besedoval ve 3.B a 5.B. Ve 3.B jsem našel dvě známé tváře: děvčata Miru a Aňu znám z Dětského mediastudia Stříbrný Mars. Ano, to je ta Mira, která skvěle zahrála v několika krátkých filmech a získala mnoho cen a také vítězství na mezinárodních soutěžích. Děvčata mou návštěvu nečekala a byla velmi překvapena, ale i potěšena. Neustále se na mě usmívala a Mira… No prostě rozpustilá šibalka Mira, jak ji znám, dělala zase různé legrácky. Je to vidět i na jedné fotografii.
Jaromír Vašek, Lugansk, 27.1., 1.2. 2023

V levé řadě ve 2.lavici vlevo Mira, v prostřední řadě ve 4.lavici vpravo Aňa
Zvláštní lavice – jedna polovina je pro sedícího žáka, druhá polovina pro stojícího žáka



V 1.řadě zprava 4.Mira, za ní vlevo Aňa

ШКОЛА Но 17 ВАЛЕРИЯ БРУМЕЛЯ
Я посетил 27 января и 1 февраля 2023 г. школу Но 17 Валерия Брумеля в Луганске. Заместитель директора школы мне рассказала о школе (историю смоти ниже) и провела меня по школе. Стены корридоров украшены статьей и фотографиями Валерия Брумеля, дипломами и рисунками детей, картинами луганских художников. В корридоре находится бюст Олега Кошевого.
В этой школе с первого до шестого класса в классах «А» обучаются только мальчики, в классах «Б» только девочки, в классах «В» мальчики и девочки. С седьмого класса уже обучаются мальчики с девочками во всех классах. И ещё одна осовенность: в классах первого степени такие парты, где половиа парты для сидящего ученка и половина для стоящего ученика. Все ученики половину урока сидят и половину стоят.
После просмотра школы я провел беседы о Чехии в несколько классах. В 3-Б классе я встретил Миру с Аней, которых я знаю из Детской Медиастудии «Серебрянный Марс» в Луганске.
Здание для „Средней общеобразовательной школы №17 имени Валерия Брумеля“ было построено в 1939 году. В августе в школе разместился сортировочный эвакогоспиталь № 1817. После освобождения Ворошиловграда от гитлеровских захватчиков из 33-х школ были полностью разрушены 9 и частично — 17, в их числе была и наша школа. В 1954 году в 5 класс приходит учиться будущий легендарный спортсмен Валерий Брумель — первый олимпийский чемпион по лёгкой атлетике из Луганска. 02.09.2015 г. переименовано в Государственное учреждение Луганской Народной Республики «Луганское общеобразовательное учреждение – средняя общеобразовательная школа № 17 имени Валерия Брумеля». В шестидесятые у нас открылись первые математические классы. Их первый выпуск состоялся в 1969 году. С сентября 1993 г. по июль 2004-го наша школа была специализированной: «Специализированная школа № 17 с широкой дифференциацией и индивидуализацией учебно-воспитательного процесса». В это время появились классы филологического направления — украинской филологии, общественно-гуманитарного направления — экономического профиля. Работа в этом направлении продолжается до настоящего времени. Институт «Экономики и Бизнеса», тогда Луганского университета имени Тараса Шевченко, и в настоящее время является нашим социальным партнером. В 2014-2015 учебном году, сложном и трудном для всей нашей Республики, КУ ЛСОШ № 17, одна из шести школ в Луганске, открыла свои двери для учеников: 1 сентября 2014 года в школу пришли 250 детей, а уже на конец года школьная семья насчитывает более 600 учащихся. В апреле 2017 года к 75-летию со дня рождения Валерия Брумеля были проведены спортивные соревнования по легкоатлетической эстафете среди 5-11 классов, которые впоследствии переросли в городской турнир. I Городской турнир состоялся в 2018 году. В период 2014-2020 гг. учащиеся школы принимали участие в конкурсах различного уровня и занимали призовые места. В мае 2018 года к 100-летию Пограничных войск во дворе школы открыт памятный знак на аллее Пограничников, которую высадили весной ребята из отряда «Юные пограничники» с ветеранами-пограничниками. В декабре 2019 года школа отпраздновала 80-летний Юбилей. С 2014 года в школе издается литературно-познавательное издание – школьная газета «17NEWS». В составе педагогического коллектива школы сегодня работает 7 учителей–выпускников. С 2020-2021 учебного года на базе среднего основного образования у нас открыт класс профессионально-спасательной направленности, в котором готовят специалистов гражданской защиты.
364 total views, 3 views today