ZINA ŠADRINA O PEDAGOGU GAZMANOVI – ЗИНА ШАДРИНА О ПЕДАГОГУ ГАЗМАНУ
Po delší době jsem se na stránkách v sociální síti Vkontakte sešel se jménem Ziny Šadriny, žákyně 8.třídy Gymnázia Petra Lipovenka v Alčevsku. Zina je vnučkou již zesnulého veterána Velké vlastenecké války Andreje Jamkového (bojoval v Karélii), se kterým jsem se sešel v Historickém muzeu Alčevska v září 2016. Později o něm Zina napsala práci do soutěže o veteránech. Když jsem ji pak informoval o mém setkání s jejím dědečkem a poslal jí naši společnou fotografii z muzea, odpověděla, že to byla poslední fotografie dědečka. Několik měsíců po našem setkání dědeček zemřel. Zina má literární talent, i v dalších letech se účástnila různých literárních soutěží.
A nyní napsala práci o pedagogu Olegu Gazmanovi (1936-1996), kterou se účastnila soutěže „Volíme Pedagogické jméno Ruska“, která byla organizována v rámci letošního Roku pedagoga a mentora.
Jaromír Vašek, Lugansk, 5.6.2023
VOLÍME „PEDAGOGICKÉ JMÉNO RUSKA“ – O.S.GAZMAN
Oleg Semjonovič Gazman je vědec, pedagog, aktivista-reformátor, publicista.
Je autorem unikátního systému organizace letního rekreace dětí a jedním z teoretiků „komunárního hnutí“, vypracoval «orlovskou metodiku».
Gazman se narodil 21.1.1936 v Polocku (Bělorusko) v rodině důstojníka. Možná že právě systém výchovy v jeho rodině jej přivedl na myšlenku o tom, že svoboda je hlavní potřeba dítěte a jeho zóna nejbližšího vývoje
V roce 1960 zakončil historicko-filologickou fakultu Novosibirské státní pedagogické univerzity. V době studií byl pod vedením S.A.Šmakova vedoucím v pionýrském táboře Konstantina Zaslonova u Novosibirska.
V roce 1963 byl už ředitelem Verch-Kargatské školy Zdvinského okresu Novosibirské oblasti.
Považoval člověka především za „individualitu, existenční bytost (nezávislou, svobodnou) ve vyšším projevu lidské přirozenosti ve srovnání s její biologickou a sociální povahou».
Přinesl řadu velkých myšlenek a koncepcí v oblasti vzdělávání: pedagogika svobody, pedagogika podpory, individualizace procesu výchovy, kultura životního sebeurčení aj.
Gazman napsal „Dětský kolektiv jako subjekt i objekt výchovy“ na základě zkušeností z výchovné práce se staršími žáky v podmínkách letního tábora v roce 1974. Zde píše, že vychovávaný kolektiv je vlastně pedagogicky organizovaná skupina vychovávaných, kde každá osobnost získává možnost seberealizace.
Zina Šadrina, 3.6.2023
Přeložil Jaromír Vašek

Foto stránka Ziny v sociální síti Vkontakte

Foto Wikipedie


МЫ ВЫБИРАЕМ «ПЕДАГОГИЧЕСКОЕ ИМЯ РОССИИ» О.С.ГАЗМАН
Олег Семёнович Газман – учёный, педагог, общественный деятель-реформатор, публицист. Автор уникальной системы организации летнего отдыха детей. Один из теоретиков «коммунарского движения», разработчик «орлятской методики».
Газман родился 21 января 1936 года в Полоцке (Белоруссия) в семье кадрового офицера. Возможно, именно система воспитания в его родительской семье натолкнула его на идею о том, что свобода – главная потребность ребёнка и его зона ближайшего развития.
В 1960 году окончил историко — филологический факультет Новосибирского государственного педагогического института. В студенческие годы под руководством С. А. Шмакова работал вожатым в п/л им. Константина Заслонова под Новосибирском.
В 1963 году уже работал директором Верх-Каргатской школы Здвинского района Новосибирской области.
Считал человека прежде всего «индивидуальностью, экзистенциальным существом (независимом, самосущем, свободном) в высшем по сравнению с его биологической и социальной природой проявлении человеческого».
Выдвинул ряд крупных идей и концепций в области образования: педагогика свободы, педагогика поддержки, индивидуализация процесса воспитания, культура жизненного самоопределения и др.
Газман написал „Детский коллектив как субъект и объект воспитания“ на материале воспитательной работы со старшеклассниками вусловиях летнего лагеря 1974 года. Где рассказывается что на самом деле, воспитывающий коллектив — это педагогически организованное сообщество воспитанников, где каждая личность получает возможность для самореализации.
Олег Семенович писал стихи и музыку, сам исполнял свои песни: «Вожатская лирическая», «Марш вожатых», «Синеглазая», «Года, года…» и др..
Зина Шадрина, ученица 8 класса Гимназии П.Липовенко в Алчевске, 3 июня 2023 г.
312 total views, 2 views today