Obvinění z Oděsy propuštěni – a opět zatčeni!

18. září osvobodil Iličevský soud v Oděse účastníky událostí Antimajdanu (antifašistů, kteří odmítali pravicový puč z února 2014 v Kyjevě), kteří se stali oběťmi vražedného útoku 2. května 2014 v Domě odborů. Toto rozhodnutí vzbudilo zlobu mezi ukrajinskými nacionalisty.

Soudci vzali v potaz, že obvinění členové „Kulikovského pole“ (tábor anti-majdanistů) se 2. května 2014 neúčastnili nepokojů, ani je neplánovali. Okamžitě poté stejný soud rozhodl, že dva osvobození obvinění, Ukrajinec Sergej Dolženkov a Rus Jevgenij Mefjodov, budou opět uvězněni na 60 dní na základě nového obvinění, kterým je nyní Článek 110 ukrajinského trestního zákoníku; podpora separatismu.

Alexej Albu, bývalý poslanec Oděské regionální rady a přeživší útoku na Dům odborů 2. května 2014 k tomu řekl:

„Tito lidé jsou skutečně nevinní. Dříve či později je soud musel osvobodit, protože se na rozdíl od útočníků na Dům odborů nedopustili žádného nezákonného jednání. Ti, kteří zde dnes stáli, prostě byli lidé, kteří se bránili, a nikoliv lidé, kteří na někoho útočili. Útočníci napadající obyvatele Oděsy nikdy nebyli souzeni.

„Podle mého názoru je tady politická vůle nechat za každou cenu tyto lidi za mřížemi. Na jedné straně je soud zprostil viny a na druhé je znovu zatkl na základě jiného paragrafu. Myslím si, že takové jednání je v zájmu politických špiček v tomto státě: Porošenka, Turčinova, Avakova , Parubého a všech těch, kteří se nějak zapojili do organizace maskaru z 2. května.

„Také se mi zdá, že soudní rozhodnutí mohlo být spojené se skutečností, že v Oděse nyní probíhá velká destabilizační kampaň. Jejím původem je požár v dětském táboře Victoria, v jehož důsledku došlo k smrti několika dětí. Jde o strašné neštěstí, kterého se nacionalisté snaží využít k odstranění stávajícího oděského starosty, po němž požadují rezignaci. Nejde ale jen o nacionalisty, ale i o další politiky jako je Saakašvili, Hurwitz a také jeden z hlavních oděských byznysmenů Adnan Kivan v tom má prsty. Dnes se s pomocí nacionalistů snaží o odvolání oděského starosty. 20. října se před radnicí konaly velké protesty a rozhodnutí soudu dalo vzniknout kontroverzím, které odvádějí pozornost od kauzy tábora Victoria k událostem 2. května 2014.

„Pokud jde o výměnu [za zajatce v lidových republikách Donbasu], nevěřím, že k ní dojde. Ukrajina má na výměnu mnoho lidí, podle odhadů je v jejích věznicích mezi 1200 a 1300 donbaských milicionářů a politických vězňů. Ukrajina nebude vyměňovat lidi jako Mafjodov a Dolženkov. Jejich výměna by měla pro ukrajinské úřady negativní důsledky, protože tito lidé byli v zásadě drženi v ukrajinských věznicích, aniž by udělali cokoliv nezákonného.

Alexander Čalenko

převzato ze stránek: http://redstaroverdonbass.blogspot.cz

 

538 total views, 3 views today