BOHDANKA A 3.ZŠ V ALČEVSKU – БОГДАНКА И 3.ШКОЛА В АЛЧЕВСКЕ

Ano, Bohdanka nám vyrostla, místo malého rozpustilého děvčete stojí před 3.ZŠ v Alčevsku (LLR) velká pěkná slečna. Velká postavou (jen o málo nižší než já) i věkem (v květnu jí bude 16 let). Přivítali jsme se po více jak dvou letech před novou Bohdančinou školou. V květnu 2021 Bohdanka ukončila 9.třídu naší družební školy Naděžda a jelikož na škole není 10. a 11.třída, děti se rozprchly do jiných škol ve městě. Bohdanka, Aňa Jaskulská a Káťa Savonová přešly do 10.třídy 3.ZŠ. Té ZŠ, kam do 9.třídy chodí členka pěveckého souboru Eťud-Tais Polja Labutina a do 3.třídy její bratr Jelisej Petrov. Polju jsem na podzim 2019 v její tehdy 7.třídě navštívil.

Shledání s Bohdankou po dvou letech bylo radostné a srdečné. Vzpomínali jsme na naše první setkání na jaře 2016, na můj příchod do Bohdančiny tehdy 4.třídy, na kamarádství s její třídou, na sportovní soutěže, hry u rybníka, besedy a kulturní pořady ve škole, na Bohdančiny aktivity.

Bohdanka pro mě připravila překvapení: „Pojďme do školy, ředitelka a učitelé na tebe čekají´.“ Pak mi teprve prozradila, že pro mě připravila besedu s učiteli školy. Inu, organizátorka… S paní ředitelkou se již znám z roku 2019, rovněž s třídní Poljiny 9.třídy. Ve sborovně jsme pak debatovali, jak jinak, hlavně o škole a o stále trvajícím vyučování na dálku. Učitelé přiznali, že jak jim, tak dětem se již moc stýská. Po osobním styku, po ruchu a dětském smíchu, po různých akcích a soutěžích, a věřte nevěřte, i po rozpustilosti dětí. „Probrali“ jsme i Bohdanku a její aktivity, také Polju. Bohdanka i Polja byly učiteli pochváleny za vynikající přístup k učení (obě jsou „otličnice“ – jedničkářky, po rusku pětkařky), za skromnost, dobrosrdečnost, píli, aktivity ve škole i mimo ni. Beseda byla srdečná, ani se nám nechtělo se loučit.

Před školou na Bohdanku čekal dědeček s autem, aby ji odvezl domů. S dědečkem jsem se také dlouho neviděl, tak jsme chvilku poklábosili.

Jaromír Vašek, Alčevsk, 21.4.2022

Vlevo ředitelka školy, vpravo třídní Poljiny 9.třídy

189 total views, 1 views today