HVĚZDY NAD DONBASEM – ЗВЁЗДЫ НАД ДОНБАССОМ

V Mariupolu se 3.-7.5.2023 konal IV. Mezinárodní literární festival Hvězdy nad Donbasem, kterého se opět zúčastnila i mladá spisovatelka z Lugansku Faina Savenkova (14). V letech 2017-19 se festival konal v Doněcku, v letech 2020-22 se nekonal. Festivalu se zúčastnilo přes 300 spisovatelů, bardů, malířů, herců, scénáristů, fotografů, novinářů a dalších kulturních činitelů. Následuje článek Fainy Savenkove o festivalu.

Pátý festival „Hvězdy nad Donbasem“ SE USKUTEČNIL!

Deset minut. Je to moc nebo málo? Hned si vzpomeneme na starý dětský vtip o dveřích a jejich stranách. Ale v reálném životě jsou vtipy poněkud cyničtější a horší, i když podstata je stejná. Deset minut-to je doba, která oddělovala místo, kde se nacházelo auto, ve kterém jsme jeli, od jámy po dopadu střely. Proč takhle začíná článek o literárním festivalu? Je to prosté: festival „Hvězdy nad Donbasem“ se konal v Mariupolu, a tam jsme jeli přes Doněck.

Je to už pátý festival „HnD“, a tentokrát se konal v Mariupolu, obnovovaném po ostřelování. Souhlasím s Alexandrem Kofmanem, předsedou Společenské komory DLR, – že je to vskutku symbolické, mnozí účastníci festivalu sbírali před rokem humanitární pomoc pro jeho obyvatele, a nyní mohli vlastníma očima uvidět znovuzrození města Marie. A pro mě je to ještě smutek: v Záporožském směru zahynul 30.3.2023 v době, kdy vynášel těla mrtvých kolegů, můj kamarád Děnis Semjonov. Byl pozoruhodným básníkem, muzikantem i novinářem, který přišel na Donbas jako dobrovolník. Věřím, že nyní je Děnis jednou z hvězd, které osvětlují nekonečné nebe Donbasu.

Festival obsahoval různé akce, které se konaly v Mariupolu, Doněcku, Sartaně a Urzufe. Pro pochopení toho, že „HnD“ dávno vyšly za rámec výlučně literárního festivalu, je nutné se podívat do programu. Kromě školy spisovatelského umění se konaly dílny a besedy o novinařině a kultuře, školy hereckého umění, divadla, návštěvy škol, filmy.

Jedním z nejveselejších účastníků festivalu byl podle mě Grigorij Gapuzov – klaun Afoňa. Tento člověk v rámci festivalu navštěvoval dětské nemocnice a zlepšoval náladu malým pacientům. A když se tam kvůli nepředvídaným událostem nedařilo setkat se s dětmi (jako se stalo v Doněcku, kdy vedle nemocnice dopadla střela a nikoho tam nepouštěli), diváky se staly obyčejné děti, procházející se v parku Mariupolu.

Takže díky jednomu festivalu se sešli různí lidé a sjednotili dva vzdálené, ale podobné světy. Jistě, je to i náš osud: jít svou cestou bez ohledu na nepěkné řeči těch, kteří jen žalují a obviňují druhé.

Festival se konal. A nehledě na zlost a nenávist Ukrajiny, přinesl Mariupolu, zmučenému válkou, kapku naděje na zrození nového života a ruské kultury, kterou my všichni tolik potřebujeme. No, a Donbas bude pokračovat v rozsvěcování hvězd v srdcích svých občanů a hostů.

Text a foto: Faina Savenkova, 16.5.2023

Překlad Jaromír Vašek (kráceno J.V.)

Zleva Christell Néant, Faina Savenkova, maminka Fainy
S francouzskou novinářkou Christelle Néant
S Alexejem Gravickým
Faina Savenkova
Dílna Darji Piotrovské
S Igorem Naumovem
S Jelenou Chajeckou
S MIchailem Tyrinem
Faina Savenkova
Se Svjatoslavem Loginovem
Beseda Fainy ve škole
Faina Savenkova

Пятый фестиваль «Звезды над Донбассом» СОСТОЯЛСЯ!

Десять минут. Много это или мало? По этому поводу сразу вспоминается старая детская шутка о двери и ее сторонах. А вот у реальной жизни шутки куда циничнее и злее, хоть суть – та же. Десять минут – это промежуток времени, который отделял местонахождение автомобиля, в котором мы ехали, от воронки разорвавшегося снаряда. Почему так начинается статья о литературном фестивале? Все просто: фестиваль “Звёзды над Донбассом” проходил в Мариуполе, а добирались сюда через Донецк.

Это уже пятый фестиваль “ЗнД”, и в этот раз он проходил в восстанавливающемся после обстрелов Мариуполе. Соглашусь с Александром Кофманом – председателем Общественной палаты ДНР, – что это весьма символично: многие участники фестиваля собирали год назад гуманитарную помощь для его жителей, и вот теперь смогли своими глазами увидеть возрождение города Марии. А для меня это еще грусть: на Запорожском направлении 30 марта 2023 года, вынося тела убитых товарищей, погиб мой друг Денис Семёнов. Он был замечательным поэтом, музыкантом и журналистом, отправившимся на Донбасс добровольцем. Я верю, что теперь Денис – одна из звёзд, освещающих бескрайнее небо Донбасса.

Фестиваль включал в себя различные мероприятия, проходившие в Мариуполе, Донецке, Сартане и Урзуфе. Для того, чтобы понять, что “ЗнД” давно вышли за рамки исключительно литературного фестиваля, достаточно взглянуть на его программу. Помимо школы писательского мастерства были мастер-классы и обсуждения по журналистике и культуре, школы актерского мастерства, спектакли, посещение школ, кинопоказы.

Одним из самых ярких участников фестиваля, на мой взгляд, стал Григорий Гапузов – клоун Афоня. Признаться, без грима его и не узнать. Этот человек в рамках фестиваля посещал детские больницы и поднимал настроение маленьким пациентам. А если из-за непредвиденных обстоятельств там не удавалось пообщаться с ребятами (как было в Донецке, когда рядом с больницей упал снаряд и никого не пускали на территорию), зрителями становились обычные ребятишки, гулявшие в парке Мариуполя.

Вот так, благодаря одному фестивалю, встретились совершенно разные люди и объединили два далёких, но похожих мира. Наверное, это и есть наша судьба: идти своим путем, не обращая внимания на неодобрительные речи тех, кто только и способен, что жаловаться и обвинять других.

Фестиваль состоялся. И, несмотря на злость и ненависть Украины, он принёс измученному войной Мариуполю капельку надежды на возрождение новой жизни и русской культуры, которая так нужна нам всем. Ну, а Донбасс будет продолжать зажигать звезды в сердцах своих жителей и гостей.

Фаина Савенкова, 16 мая 2023 г.

216 total views, 1 views today