POHÁR DLR VE SPORTOVNÍ GYMNASTICE – КУБОК ДНР ПО СПОРТИВНОЙ ГИМНАСТИКЕ

Ve dnech 22.-23.2.2024 se ve sportovní hale Dinamo v Doněcku uskutečnil Pohár a Přebor DLR ve sportovní gymnastice. Zúčastnilo se jej 26 gymnastek z Dinama Doněck, Dětské a mládežnické školy olympijských rezerv (DMŠOR) č.12 Doněck a Dětské a mládežnické sportovní školy (DMSŠ) Jenakijevo.

Nástup gymnastek
Zleva Taňa Pidorina, Daša Syrďuk, Vika Azarova, Amalka Zadvornaja, Angelina Golovko, Daša Žuk, Nasťa Kaťucha, Vitalina Lysjuk, Ljubka Mudrakova, Daša Strelcova, Maša Pasičnaja, Liza Mojsejeva, Nasťa Sikanova, Kira Grudanova, Žeňa Šechova, dalších pět je z DMŠOR č.12 Doněck, dále Marjana Kuliničeva, Maša Gormotěnko, Diana Turčenko, Rita Podustova, Alisa Choroš, Věra Cypun

Po více jak dvou letech se v Doněcku uskutečnily závody ve sportovní gymnastice a opět se střetly v závodě doněcké a jenakijevské gymnastky. Jak souboj dopadl? Vítězně pro doněcké gymnastky, přestože měly v posledních dvou letech menší možnosti tréninku. V kategorii II.VT skončila jenakijevská gymnastka Kira Grudanova na 3.místě za gymnastkami Dinama Doněck Marjanou Kuliničevou a Mašou Gormotěnko (před týdnem skončila Kira na 2.místě v Poháru Poljanského v Lugansku, tam se ale nezúčastnily doněcké gymnastky), v kategorii Kandidát mistra sportu (KMS) obsadila jenakijevská gymnastka Liza Mojsejeva 2.místo za gymnastkou Dinama Doněck Ljubkou Mudrakovou (v Poháru Poljanského se Liza neumístila mezi prvními třemi). Další dvě jenakijevské gymnastky, Nasťa Sikanova (11) a Žeňa Šechova (11, nejstarší ze čtyř sester Šechových), se neumístily mezi prvními třemi (v Poháru Poljanského obsadila Nasťa 3.místo a Žeňa zvítězila). Samozřejmě je třeba jenakijevské gymnastky pochválit za pěkná vystoupení a již se všichni těší na další souboj s doněckými gymnastkami.

Doněcké gymnastky doslova zářily! Získaly 15 medailí ze 17 možných (v kategorii I.VT se bronzová medaile neudělovala), z toho všech šest zlatých. Z toho gymnastky Dinama získaly 14 medailí, gymnastky DMŠOR č.12 jednu medaili. Zlaté medaile všechny získaly gymnastky Dinama Doněck.

A jak dopadly malé gymnastky, které trénovaly v květnu 2022 na břehu řeky Kalmiusu nedaleko sportovní haly Dinamo?

Květen 2022 – malé gymnastky s dárky – s pohlednicí Prahy, lentilkami a českou mincí
Zleva Daša Strelcova, Maša Cypun, Liza, Alisa Choroš, Rita Šustova-Podustova, Marjana Kuliničeva, Maša Gormotěnko, Diana Turčenko

Z devíti gymnastek (na fotografii je jich jen osm, chybí Ljubka Mudrakova, která z tréninku odešla dříve, a nesmíme zapomenout na Mašu Pasičnou, která v té době trénovala v Rusku) jich pokračuje osm (plus Maša Pasičnaja), závodu se zúčastnilo sedm z nich (plus Maša Pasičnaja)! Osmá Maša Cypun ovšem na nedávném Přeboru Dinama zvítězila a porazila Marjanu Kuliničevu, která zvítězila nyní! Výsledky těch sedmi gymnastek: tři zlaté medaile – Ljubka Mudrakova, Marjana Kuliničeva, Rita Podustova (dříve vystupovala pod jménem Šustova), tři stříbrné medaile – Daša Strelcova, Maša Gormotěnko, Diana Turčenko, jedna bronzová medaile – Alisa Choroš (mladší sestra vynikající gymnastky Julie Choroš, která nyní studuje a trénuje v Rusku). K tomu zlatá medaile Maši Pasičné. Zejména Marjana a Rita byly překvapením jak výkonem, tak výsledkem, měly ze zlaté medaile obrovskou radost! Z výčtu medailí vidíme, že si „moje“ malé gymnastky vedly opravdu skvěle, že dále rozvíjejí svůj talent. K tomu jim napomáhá i domácí „dinamovská“ konkurence. Vždy jsou udivující souboje Maši Pasečné s Dašou Strelcovou (Daša např. loni zvítězila dokonce i v závodě v Rusku!), Marjany Kuliničevé s Mašou Gormotěnko (a s Mašou Cypun), Rity Podustové s Dianou Turčenko (Diana nedávno zvítězila v Přeboru Dinama a Ritu porazila).

Na břehu řeky před téměř dvěma lety však trénovaly i „velké“ gymnastky. Ze sedmi gymnastek jich pokračuje šest, z toho pět v Dinamu a Julia Choroš v Rusku. Všech pět se závodu zúčastnilo! Získaly jednu zlatou – Amalka Zadvornaja, dvě stříbrné – Daša Syrďuk, Nasťa Kaťucha, dvě bronzové medaile – Daša Žuk, Angelina Golovko. Tyto dnes už ostřílené závodnice (jezdí i na závody do Ruska), mistryně sportu (MS), opět předvedly výborné výkony. V minulých letech to vůbec neměly lehké. V letech 2020-2021 kvůli covidu nemohly trénovat a zúčastňovat se závodů, v letech 2022-2023 trénovaly v omezeném rozsahu a závodů se zúčastňovaly jen v Rusku. Teprve od září 2023 trénují naplno a teprve od ledna 2024 se zúčastňují domácích závodů. O to je obdivuhodnější, že gymnastky vydržely a překonaly všechny překážky.