ÚSPĚCH GYMNASTEK V NALČIKU – УСПЕХ ГИМНАСТОК В НАЛЬЧИКЕ

V Nalčiku se 5.-10.6.2023 uskutečnily meziregionální závody – Pohár Jeleny Produnové (získala dvě medaile na OH 2000) ve sportovní gymnastice. Závodů se zúčastnilo více než 400 sportovců ze 26 měst Ruska.

Závodů se zúčastnily také gymnastky z DLR – z Dinama Doněck a z DMSŠ Jenakijevo, které v silné konkurenci vybojovaly 12 medailí (tři zlaté, tři stříbrné a šest bronzových medailí).

Čtyřboj:

3. Rita Šustova a Diana Turčenko (obě Dinamo Doněck)

Text a foto: stránky v sociální síti Vkontakte Ministerstva mládeže, sportu a turismu DLR a DMSŠ Jenakijevo, 13.6.2023

KVALITA SPORTOVNÍ GYMNASTIKY DLR

Po téměř ročním tréninku (od srpna 2022) ve sportovní hale Dinamo v Doněcku se doněcké gymnastky mohly opět začít zúčastňovat závodů. Předtím byl trénink v hale od února 2022 přerušen, proto jsem také našel v květnu 2022 doněcké gymnastky na tréninku venku. Tam jsem tenkrát uviděl, kromě starších známých gymnastek, osm nových malých gymnastek (viz foto). A čtyři z nich se zúčastnily závodů v Nalčilku: Daša Strelcova, Rita Šustova, Diana Turčenko a Marianna Kuliničeva. Vynikajícího úspěchu dosáhla Daša Strelcova (10), která ve čtyřboji v silné konkurenci zvítězila a ještě získala bronzovou medaili na bradlech! Ve čtyřboji porazila i jednu ze čtyř sester Šechových z Jenakijeva, Žeňu (ta byla na 3.místě). Bronzové medaile ve čtyřboji vybojovaly také Rita Šustova a Diana Turčenko. Po mě byly tyto výsledky, zejména 1.místo Daši Strelcove, překvapením. Ale to bylo i tím, že jsem prakticky tyto gymnastky neviděl na tréninku v hale. Pro trenérky to určitě překvapení nebylo. Ukázalo se, že doněcká gymnastika má výborné trenéry a zásobárnu nadějných gymnastek, které jsou schopny obstát v obrovské konkurenci ruských gymnastek.

Zato úspěch 12-leté Ljubky Mudrakové (1.místo ve čtyřboji a dvě stříbrné a jedna bronzová medaile na jednotlivých nářadích) a 10-leté Maši Pasičné (3.místo ve čtyřboji) pro mě překvapením až tak nebyl. Tyto gymnastky znám od roku 2018, kdy jsem poprvé přišel mezi gymnastky do haly Dinamo v Doněcku. Ljubka soupeřila celé roky neustále se stejně starou Milanou Verzilovou (gymnastkou, cirkusovou akrobatkou, zpěvačkou a tanečnicí), střídavě vítězila Ljubka a Milana, a toto zdravé soutěžení posouvalo Ljubku stále dopředu. Milana se v roce 2021 s rodiči a malou sestrou-gymnastkou odstěhovala do Belgie, kde pokračuje v gymnastice. Ljubka však i bez konkurenčního boje s Milanou dál výkonnostně roste.

Mašu znám od jejích pěti let jako malou talentovanou gymnastku. Ta má svých vrtevnic v oddíle dost, což je dobře. Mezi nimi právě i Dašu Strelcovu. Při studiu svých fotek z doněcké haly z let 2018-2019 jsem s překvapením zjistil, že malá Daša je na fotkách taky! Zatímco Maša mezi ostatními 5-6-letými gymnastkami už tehdy vynikala, takže jsem si jí povšiml, Daša tehdy tak výrazná nebyla a „ztrácela se“ mezi ostatními. Takže jsem ji pak v květnu 2022 na tréninku na břehu řeky Kalmiusu mezi malými gymnastkami nepoznal (Maša Pasičnaja tehdy na tréninku nebyla, trénovala nějakou dobu v Rusku). A najednou (pro mě) tak obrovský úspěch! Proto to mé velké překvapení z úspěchu Daši. Jak je vidět, už není „nevýrazná“, podstatně se zlepšila a dala o sobě pořádně vědět!

A ještě jednu zajímavost. Před měsícem byly na závodech v Rusku Maša s Ljubkou. Ljubka obsadila 3.místo ve čtyřboji, Maša bohužel kvůli nemoci nemohla závodit. Tehdy jsem si říkal: Maša je výborná gymnastka, takže jezdí na závody. A co Daša? Ta na závody nejezdí, nemá žádné úspěchy. A co ostatní z té „osmičky“? A podívejte se! Daša jela na závody a hned 1.místo ve čtyřboji a 3.místo na bradlech! A Rita s Dianou – 3.místa ve čtyřboji! Jako bych to přivolal. Mám z úspěchů Daši, Rity a Diany obrovskou radost, stejně jako z úspěchů Ljubky a Maši.

Nedávnou jsem zde psal o úspěších čtyř sester Šechových z Jenakijeva na závodech v Lugansku. Nyní se všechny čtyři sestry vydaly na závody do Ruska a tři z nich získaly medaile! Polja zvítězila, Ulja byla za ní na 2.místě (obě stejně jako v Lugansku), Žeňa byla ve své kategorii na 3.místě (v této kategorii zvítězila Daša Strelcova z Doněcku), stejně jako v Lugansku (tehdy skončila za oddílovou kolegyní Nasťou Sikanovou a Dašou Biševou z Roveněk). Jenže tentokrát všechny tři závodily v konkurenci výborných ruských gymnastek! A obstály výborně! Takže se ukázalo, že nejen doněcké, ale ani jenakijevské gymnastky se mezi ruskými gymnastkami neztratily! Sestry Šechovy mě velmi potěšily!

Jaromír Vašek, Lugansk, 13.6.2023

Trénink malých doněckých gymnastek na břehu Kalmiusu 5.5.2022
Zleva Daša Strelcova, Maša, Liza, Alisa Choroš, Margarita Šustova, Marianna Kuliničeva, Maša, Diana Turčenko