MEZINÁRODNÍ TRESTNÍ SOUD OZNAČIL KONFLIKT NA DONBASU OBČANSKOU VÁLKOU

Po vystoupení představitelů LLR a DLR v RB OSN přišla pro Ukrajinu další rána! Mezinárodní trestní soud označil konflikt na Donbasu občanskou válkou a nikoliv ruskou agresí, jak jej nazývá Ukrajina, EU a jak to papouškuje české MZV. Už jen to je další vítězství lidu LLR a DLR! A nemusí být poslední, protože jak vyplývá z následujícího článku, soud bude projednávat také zločiny Ukrajiny! Následuje článek MIA-ISTOKU.

MEZINÁRODNÍ TRESTNÍ SOUD ZAČNE VYŠETŘOVAT ZLOČINY NA DONBASU-KDO BUDE POTRESTÁN?

11.12.2020 oznámila generální prokurátorka Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu Fatou Bensouda, že je připravena vyšetřovat události na Krymu a Donbasu. Nejprve u ukrajinských úředníků došlo k vlně radosti. Samozřejmě – od roku 2014 obviňují Rusko ze všeho, co se v zemi děje, a nyní bude „agresor“ potrestán drsnou rukou haagského tribunálu. Když pominula první vlna euforie, Ukrajina se znepokojila. Ve vyjádření generální prokurátorky ICC skutečně existují linie, které mohou situaci zvrátit ne v prospěch Ukrajiny. Předběžné posuzování situace na Ukrajině začalo 24.4.2014 na základě počátečního zvláštního prohlášení vlády Ukrajiny o uznání jurisdikce Mezinárodního trestního soudu. Poté bylo rozšířeno o druhé prohlášení, podané v roce 2015, které se týkalo údajných zločinů spáchaných na Ukrajině od 20.2.2014. Fatou Bensouda slíbila, že všechna zjištění týkající se této záležitosti budou podrobně uvedena ve výroční zprávě ICC o předběžném přezkoumání. Tato zpráva byla zveřejněna 14.12.2020.

„Pokud jde o závažnost nebo vážnost trestných činů, úřad dospěl k závěru, že potenciální případy, které zjistil, jsou dostatečně závažné vzhledem k jejich rozsahu, povaze, způsobu spáchání a následkům, s přihlédnutím ke kvantitativním i kvalitativním faktorům,“ píše se v dokumentu. „Úřad nezjistil žádné další podstatné důvody domnívat se, že by vyšetřování nebylo v zájmu spravedlnosti. Zpráva konstatuje, že v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na východní Ukrajině byly spáchány přinejmenším tyto válečné zločiny: úmyslné útoky na civilisty a civilní objekty, úmyslné údery proti chráněným budovám, úmyslné vraždy, mučení a nelidské či kruté zacházení, zásahy do lidské důstojnosti, znásilnění a další formy sexuálního násilí. Kromě toho, pokud by byl konflikt mezinárodní, bylo by rozumné se domnívat, že došlo ke spáchání následujících válečných zločinů: úmyslné zahájení útoků, které způsobily škody na civilním osobám a na civilních objektech, což bylo zjevně nepřiměřené očekávané vojenské převaze (nepřiměřené útoky), a nezákonné uvěznění,“ zdůraznil úřad státního zástupce.

Ukrajina mezitím zaznamenala dramatickou změnu v postoji k rozhodnutí haagského tribunálu zahájit vyšetřování válečných zločinů. Ministerstvo zahraničních věcí Ukrajiny a někteří představitelé předchozí vlády nejprve s radostí prohlásili, že Rusko bude podle jejich slov nyní potrestáno za činy na Krymu a Donbasu. Pravděpodobně myslí humanitární a sociální pomoc občanům LLR a DLR, stejně jako normální život lidí na Krymu. O tématu se zmínil nejen ministr zahraničních věcí Ukrajiny Dmitrij Kuleba, ale také bývalý generální prokurátor země Jurij Lucenko a bývalý premiér Arsenij Jaceňuk. „ICC zahajuje plnohodnotné vyšetřování zločinů souvisejících s ruskou ozbrojenou agresí proti Ukrajině a trestnými činy Janukovičova režimu během revoluce důstojnosti,“ napsal. Všimněte si, že ve vyjádření tribunálu není ani slovo o „zločinech Viktora Janukovyče“, nebo že bude vyšetřována pouze „agrese Ruské federace“. Je tam uvedeno, že ukrajinská strana je rovněž vyšetřována. A také se tam říká, že na Ukrajině existuje vnitřní ozbrojený konflikt. To znamená, že kroky Ukrajiny během bojů by měly být předmětem vyšetřování. Rusko navíc neuznává jurisdikci Haagu, proto nikoho nevydá. Ukrajina však bude povinna podrobit trestnímu tribunálu každého, na koho tribunál ukáže. Samozřejmě, možná to neudělá, ale pak země s definitivně přijde o svou tvář na mezinárodní scéně. Tento moment vypadá pro Ukrajinu nejproblematičtěji: téma válečných zločinů ukrajinských ozbrojených sil v zemi je nejvíce tabu. A rozhodnutí Haagu může v budoucnu mít pro ukrajinské orgány velmi nepříjemné důsledky.

O tom, že řízení Haagského tribunálu proti Ukrajině nebude tak hladké, napsal bývalý aktivista na Majdanu a bývalý poslanec Igor Lucenko. „ICC prohlašuje, že na východě máme- OBČANSKOU VÁLKU. Ano, případy vměšování Ruskou federací jsou uznávány, ale ICC to považuje za vnitřní konflikt. A použití ozbrojených sil proti vlastním občanům je nepromlčitelným válečným zločinem. Blahopřeji tedy všem, kteří se chopili zbraní. Podle ICC jsme účastníky občanské války, tedy váleční zločinci,“ napsal bývalý poslanec. „Například zajetí je válečný zločin. Protože válečný stav byl zaveden až v roce 2019, nemohli jsme mít de iure žádné zajatce. Nejedná se o vězně, z pohledu ICC, jde o rukojmí, což je nepromlčitelný trestný čin. Navíc v Minských dohodách, prvních i druhých, Ukrajina moudrou rukou Leonida Kučmy uznala přítomnost rukojmích a „nezákonně zadržovaných osob“ přímo v textu. Všechny důkazy pro ICC jsou připraveny.“

Trestní vyšetřování dosud nezačalo. Úřad dokončil předběžnou studii situace a rozhodl, že jsou splněna kritéria pro zahájení vyšetřování, pokud jde o věcnou příslušnost, přípustnost a zájmy spravedlnosti. Nyní musí prokurátor požádat soudce soudu o povolení zahájit vyšetřování. Z důvodu koronaviru a řady dalších důvodů plánuje Fatou Bensouda počkat na jmenování nového prokurátora a poté s ním konzultovat strategické a operativní otázky, související s upřednostňováním úkolů při práci úřadu a podáváním nezbytných návrhů senátu přípravného řízení. „Mezitím bude Úřad nadále podnikat kroky k zajištění integrity jakéhokoli budoucího vyšetřování,“ uvedl Mezinárodní trestní soud. Zbývá doufat, že budou brány v úvahu také materiály, které byly shromážděny na Donbasu během let ukrajinské agrese. Obyvatelé regionu na to čekají více než šest let.

© miaistok.su Na základě materiálů z publikace „Stát“ a dokumentů Mezinárodního trestního soudu

Text: Tisková agentura MIA-ISTOK, 15.12.2020,

https://miaistok.su/mezhdunarodnyj-ugolovnyj-sud-nachnyot-rassledovat-prestupleniya-v-donbasse-kto-ponesyot-nakazanie/?fbclid=IwAR1CjUyw2bdXw_Cz1Ig82xSpfLRogIeXrzvou0_chFo-uKSKQjw-f3fcDXM

Foto: MIA-ISTOK (soud), archiv J.Vaška (Fatou Bensouda)

Přeložil: Jaromír Vašek

Fatou Bensouda
Fatou Bensouda
Generální prokurátorka Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu

794 total views, 2 views today