Evropská mládež má zájem o pravdivé poznání situace na Donbase
Delegace Doněcké lidové republiky (DLR), která se účastnila 19. Světového festivalu mládeže a studentstva, se již vrátila zpět do Doněcku. Navzdory skutečnosti, že DLR je stále neuznaným státem, se takto mladí lidé z Donbasu v Rusku necítili. Na mnoha různých aktivitách festivalu se jeho účastníkům dostalo přátelské a konstruktivní komunikace a mladí lidé z evropských zemí projevili velký zájem o získání pravdivého obrazu o situaci na Donbase, uvedli během tiskové konference předsedkyně studentského centra Doněcké univerzity Jana Jakovenková a náměstek ministra mládeže, sportu a turistiky DLR Alexej Jaroš.
Jana Jakovenková sdílela své dojmy z fóra a zdůraznila, že pro všechny mladé lidi šlo o „setkání s celým světem“.
„Na festivalu proběhlo velké množství jednotlivých akcí, na které byli pozvání nejlepší řečníci z Ruska i jiných zemí. Pro nás to byla velká zkušenost. Ale hlavním úkolem Festivalu pro nás pravděpodobně bylo, že jsme mohli získat a navázat kontakty se studenty z jiných zemí a především ovšem z Ruska. Rozvíjením svých aktivit založených na zkušenostech mé generace tvoříme budoucnost, jakou si zasloužíme. Řečníci pozvaní na festivalové přednášky byli opravdovým příkladem nám všem. Pro nás to byla neocenitelná zkušenost moci jim pokládat otázky a bavit se s nimi. Díky tomu se ukázalo, že všichni mladí lidé jsou přístupní dialogu. Lze za to poděkovat dobré a propracované organizaci Festivalu. Mohli jsme jít kamkoliv, sednout si a jednoduše začít jednat, vyměňovat si kontakty a hledat společné body. A co je nejdůležitější, našli jsme je. Proto se vracíme do DLR s řadou kontaktů, plánů a cílů a já doufám, že se nám je podaří brzy zrealizovat, abychom ukázali, jak udělat svět lepším. Jak znělo jedno z hesel Festivalu: My jsme budoucnost. To jsou hodnoty, na kterých závisí naše budoucnost.“
Ve svém slově se náměstek ministra mládeže, sportu a turistiky zmínil o tom, jak s delegací DLR jednali ostatní účastníci Festivalu. Zdůraznil, že účastníci festivalu v žádném případě nepociťovali, že jsou „neuznaní“ a naopak se setkali s velkým zájmem o dění v Republice.
„Množství panelů umožnilo jak přímo účastníkům delegace, tak organizátorům a předákům, bavit se na různých úrovních o problémech, které se nás jako občanů DLR bezprostředně dotýkají. A upřímně, nesetkali jsme se s žádným „neuznáváním“ naší delegace a našich občanů. Naopak jsme byli svědky zdravého zájmu o dění u nás. Naše válka trvá již čtyři roky, ale nutno říct, nejvíc otázek k nám směřovalo od mládeže z baltských zemí. Mladí lidé z Ruské federace již věděli o celé situaci kolem nás víc. Občany evropských zemí zajímal objektivní obraz podaný z naší strany, jak vnímáme celou situaci a jak se plánujeme rozvíjet. Rád bych zdůraznil, že je opravdu zajímala pravda, protože mezi obrazem podávaným o nás v evropských zemích a mezi skutečným vývojem v naší zemi je určitě rozdíl,“ prohlásil.
Zpravodajská agentura DONi
623 total views, 1 views today
