FESTIVAL KOZÁCKÉ KULTURY V ALČEVSKU

Druhé kolo II.republikového festivalu-soutěže kozácké kultury „Luganský kraj – kozácký kraj“ se uskutečnil v Alčevsku (LLR) 11.9.2021 v rámci oslav Dne města. Akce v rámci festivalu začaly v městském parku kultury a odpočinku Pobědy, kde se nacházelo několik tematických stanovišť a výstavek, představujících svébytnou kulturu a historii kozáctva Luganštiny.

Program, a slavnostní setkání hostů festivalu, začal v parku, a pokračoval koncertem před Centrem kultury a lidové tvořivosti. Jedním z účastníků svátečního koncertu byly děti z pěveckého kroužku „Veselé notky“ (vedoucí Světlana Židkova), které pozdravily milované město dvěma písněmi o Alčevsku. S kozáckými písněmi také vystoupily sólisté kroužku Nasťa Poštarenko, Alisa Rec a Karolina Maljuskij.

Program festivalu se odehrával na scéně Centra a byl představen lidovými sbory a folklorními soubory, pěveckými a tanečními kolektivy, jejichž repertoárem byla díla různých žánrů kozáckého lidového umění. Pěvecký kroužek Veselé notky nestál mimo ani hlavní scénu města Alčevska, scénu Centra. Vystoupila na ní sólistka kroužku Liza Židkova. Zazpívala pronikavé kozácké písně, jednu a capella, druhou s doprovodem hudby s tanečním studiem současného populárního tance „Fresh style“ (vedoucí S.Šipa). Liza Židkova byla vyznamenána diplomem Ministerstva kultury, sportu a mládeže LLR a Luganského centra lidového umění. Blahopřejný list dostala Liza i od atamana Luganského okruhu Donských kozáků Vševelikého vojska donského.

Festivalu se zúčastnil i pěvecký soubor Eťud-Tais. Vystupoval v krásném pásmu s několika kozáckými písněmi, spolu s dalšími tanečníky z různých souborů. Zpívali a hovořili Daša Kostěnko, Kira Rubanova, Polja Labutina a Kosťa Muchin. Zpívali a tancovali také malí členové souboru, mezi nimi Jelisej Petrov (bratr Polji Labutiny).

Účastníci festivalu
Zleva třetí Liza Židkova, malí vlevo a vpravo jsou děti z Eťud-Tais
Eťud-Tais, zleva Polja Labutina,Kosta Muchin,Anastasia Povolockaja
Vlevo a vpravo malí členové Eťud-Tais
Liza Židkova uprostřed mezi tanečnicemi „Fresh style“
Vlevo S.Šipa, vpravo Světlana Židkova
Liza Židkova
Liza Židkova a tanečnice „Fresh style“
Diplom Lize Židkove od Ministerstva kultury, sportu a mládeže LLR a Luganského centra lidového umění
Blahopřejný list Lize Židkove od atamana Luganského okruhu Donských kozáků Vševelikého vojska donského
Uprostřed Liza Židkova

22 total views, 3 views today