Mezinárodní prohlášení solidarity s antifašisty Ukrajiny a Donbasu

Uvádíme překlad prohlášení iniciované americkými organizacemi k sedmému výročí masakru v oděském domě odborových svazů, 2. května 2014. Prohlášení protestuje proti napadání Luganské a Doněcké lidové republiky ukrajinským banderovským režimem i nebezpečným manévrům NATO Defender Europe 2021, kterého se má na Balkáně a v Černém moři zúčastnit 28 000 vojáků.

Ne americko-ukrajinské válce na Donbasu a proti Rusku!

Zastavte údery dronů na civilisty!

Přestaňte zabíjet děti!

Požadujeme mezinárodní vyšetření oděské tragédie z 2.5. 2014!

Ukrajinská pravicová vláda podporovaná Spojenými státy a dalšími západními mocnostmi vede již sedm let válku proti obyvatelům nezávislé Doněcké a Luganské republice na Donbase a východní Evropě. Podle údajů OSN zde bylo zabito asi 14 000 lidí. Obyvatelé Doněcka a Luganska žijí pod brutální vojenskou blokádou, kterou na ně uvalila Ukrajina a její západní spojenci.

22. března byl nedaleko hlavního města Doněcku střelbou odstřelovačů zabit 71letý důchodce.

3. dubna ve vesnici Alexandrovské u Doněcku zabil útok ukrajinského vojenského dronu pětiletého Vladika Šichova a zranil jeho 66letou babičku.

4. dubna byl při dalším útoku ukrajinského dronu zraněn civilista v Nikolajevce (Luganská lidová republika).

Při obraně obyvatel bylo zabito také mnoho členů antifašistické Lidové milice.

Ukrajina od ledna posiluje své vojenské síly na frontové linii konfliktu. Kyjevský režim používá zakázané zbraně, útočí na civilisty, školy a domy, čímž porušuje mezinárodní právo a místní dohody o zastavení palby.

Do oblasti byly vyslány prapory vojáků, napojených na neonacistické organizace, které nahradily pravidelné jednotky ukrajinské armády. Ukrajinská a americká vláda a hlavní média však obviňují Doněck a Lugansk z toho, že podnikly kroky na svou obranu, a vyhrožují Rusku, že se zavázalo chránit lid Donbasu, pokud Ukrajina zaútočí.

Mezitím pracující všech národností na Ukrajině podstupují represe, nezaměstnanost a zvyšování cen, zatímco vláda prodává zdroje země Wall Streetu.

Americká vláda pod vedením Trumpa i Bidena se zoufale snaží zastavit projekt plynovodu Nord Stream 2, který by Německu a dalším západoevropským zemím umožnil nezávisle nakupovat ruský plyn. Děti, seniory a další civilisty v Doněcku a Lugansku považuje Kyjev i Washington za postradatelné cíle. I Kyjev i Washington se  snaží vyvolat krizi, která by jim poskytla záminku k další vojenské expanzi NATO a potrestat Rusko.

V posledních dnech USA a NATO upozorňují na ruské posilování vojsk u ukrajinských hranic, ale nikdy se nezmiňují o tom, že pod vedením americké armády začaly jedny z největších vojenských manévrů za poslední desetiletí, jež potrvají až do června. Jsou to Defender Europe 2021, v nichž je nasazeno 28 000 vojáků z 27 států, které probíhají v deseti zemích od Balkánu až po Černé moře, které hraničí s Ruskem i Ukrajinou.

Právě odtud pramení skutečné nebezpečí války.

Říkáme „ne“!

Naše společná výzva k mezinárodním akcím souvisí i s další strašlivou tragédií.

2. května 2021 si připomínáme sedmé výročí masakru v Oděse, kdy mohutný dav vedený otevřeně fašistickými organizacemi zavraždil desítky lidí v Domě odborů v ukrajinské Oděse. V únoru téhož roku pravicový puč podporovaný vládou USA svrhl zvoleného ukrajinského prezidenta a rozpoutal teror neonacistických organizací proti všem, kteří chtěli vystoupit proti převratu, zejména proti ukrajinským občanům ruského původu.

Právě tento převrat, o němž se západní média v souvislosti se současným rostoucím napětím v oblasti téměř nezmiňují, vedl k tomu, že se ruská většina v Doněcku a Lugansku rozhodla vyhlásit nezávislost na Ukrajině. Ze stejného důvodu uspořádala  ruská většina na Krymu referendum, v němž se rozhodlo znovu spojit s Ruskou federací, jejíž součástí kdysi byla. Tyto události urychlil pravicový puč, nikoli „ruská agrese“.

2. května se v Oděse, mnohonárodnostním městě na pobřeží Černého moře, sešli pokrokoví lidé před Domem odborů na Kulikově náměstí a sbírali podpisy pod petici požadující, aby Oděská oblast měla právo volit si svého gubernátora namísto toho, aby byl jmenován novou pravicovou ústřední vládou.

Bez varování na ně zaútočil mnohem větší dav, vedený fašisty. Lidé se stáhli do pětipatrové budovy odborů, kterou dav zapálil. Nejméně 42 lidí zemřelo na následky ohně, nadýchali se kouře nebo byli zbiti k smrti poté, co vyskočili z oken budovy, aby unikli ohni. Z účasti na masakru nebyl doposud odsouzen ani jeden člověk, přestože existují desítky videozáznamů z mobilních telefonů. (Stačí zadat do Googlu „2. května 2014, Oděsa“.) Ukrajinská vláda navíc nikdy nedovolila nezávislé mezinárodní vyšetřování tragédie. Mezitím americká vláda nadále podporuje jak ukrajinskou vládu, tak neonacistické organizace, které podporují převrat a vedly útok v Oděse.

Některé z těchto organizací, včetně praporu Azov, se spojily s americkými skupinami ultrapravých, rasistů a neonacistů, a poskytují jim vojenský výcvik. (Azov osobně podpořil a s neonacistickými symboly se fotil bývalý senátor a europoslanec, antikomunista Jaromír Štětina – pozn. překl.)

Každý rok se 2. května Oděsané navzdory hrozbě útoků fašistů scházejí na místě masakru, aby uctili památku těch, kteří zde zahynuli. Antifašistické organizace po celém světě každoročně pořádají místní akce, aby vyjádřily svou podporu a prosadily požadavek obyvatel Oděsy na mezinárodní vyšetření tragédie. (Více informací o masakru v Oděse naleznete na: https://odessasolidaritycampaign.org)

Občané Spojených států, Velké Británie, zemí Evropské unie ani žádné jiné země by z války s Ruskem nic nezískali, jejím jediným účelem by bylo podpořit zisky velkých ropných společností, dalších korporací a bank. Byli bychom to my, kdo by za to zaplatili, svou krví a našimi zdroji. Nechceme, aby byli američtí ani žádní jiní vojáci posíláni bojovat a umírat v další zbytečné válce. A pozvedáme svůj hlas proti loutkovému režimu USA na Ukrajině, který zabíjí naše sestry a bratry v Doněcku a Lugansku!

Ukončete pomoc USA kyjevskému režimu! Ukončete všechny americké války a sankce!

V solidaritě s pokrokovým lidem Ukrajiny požadujeme:

1 – Nezávislé mezinárodní vyšetřování masakru v Oděse z 2. května 2014.

2 – Ukončení podpory vlád Spojených států a dalších západních mocností neonacistickým organizacím, jako je Pravý sektor, strana Svoboda, milice C-14 a batalion Azov!

3 – Ukončení vojenské podpory ukrajinské vlády ve válce proti obyvatelům Donbasu, kteří se odmítají nechat ovládat pravicovou vládou!

4. Tlačit na ukrajinskou vládu, aby postavila neonacistické organizace na Ukrajině mimo zákon!

5. Zakázat vstup do USA nebo zemí Evropské unie a jejich spojenců všem členům ukrajinských neonacistických organizací!

6. Mezinárodní vyšetřování financování ukrajinských neonacistických organizací ukrajinským oficiálním vedením a uvalení mezinárodních sankcí na viníky!

Dále vyzýváme pokrokové organizace po celém světě, aby 2. května uspořádaly manifestace, mítinky, veřejná setkání a další akce, na nichž budou vzneseny výše uvedené požadavky.

Toto prohlášení vzniklo z iniciativy amerických organizací „Kampaň Oděská solidarita“ (http://odessasolidaritycampaign.org) a „Solidarita s Novoruskem“ a antifašisty na Ukrajině (https://www.facebook.com/UkraineAntifaSolidarity) a je podporováno Svazem politických emigrantů a politických vězňů Ukrajiny a mnohými dalšími organizacemi.

KAMPAŇ ODĚSKÁ SOLIDARITA

Projekt organizace Virginia Defenders for Freedom, Justice & Equality (Obránci svobody, spravedlnosti a rovnosti ve Virginii)

http://odessasolidaritycampaign.org

Překlad KSM

114 total views, 1 views today