ŠEST LET OBČANSKÉ VÁLKY NA DONBASE – část 11. (poslední)
14.4.2020 uplynulo šest let od začátku občanské války na Donbasu, která trvá dodnes. Pojďme si osvěžit paměť a podívat se nejen na hlavní události uplynulých více jak šesti let, ale i na to, co občanské válce předcházelo.
11. DĚTI DONBASU
Co nám může být milejšího než děti Donbasu?
Děti vždy trpěly ve válkách nejvíc a výjimkou není ani Donbas. V občanské válce zahynulo v LLR a DLR přes 100 nevinných dětí ve věku od několika měsíců do 18 let. Další stovky dětí byly zraněny, tisíce přišly o tátu, mámu nebo oba rodiče a desetitisíce jich přišlo o domov. Musely se s rodiči přestěhovat do jiných částí LLR a DLR nebo do Ruska či dalších zemí.
Cílená střelba do dětí, na školy a školky a na dětská hřiště za války je nejstrašnější válečný zločin. A právě tohoto zločinu se už šest a půl roku dopouští ukrajinská armáda. Za tento i další válečné zločiny nesou odpovědnost političtí vládci Ukrajiny v letech 2014-2020, především prezidenti (2014-Turčinov, 2014-1019 Porošenko, od 2019 Zelenskij), vláda a parlament. Dále samozřejmě generální štáb armády a všichni velící důstojníci, vydávající příkazy k páchání válečných zločinů. Všichni ukrajinští váleční zločinci budou po zásluze potrestáni, tak jako to bylo v Německu, Itálii, Japonsku a dalších zemích po skončení druhé světové války, v latinskoamerických zemích po pádu fašistických režimů ve 2.polovině 20.století (v Chile, Argentině, Bolívii, Paraguayi, Uruguayi, Nikaragui atd.) i jinde. U Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu byli na podzim 2020 již také obviněni z válečných zločinů „prezident“ mezinárodně neuznaného státu Kosovo Hashim Thaci a další současní i bývalí političtí představitelé „státu“ („státu“, který ovšem Česká republika ostudně uznala).
A v prosinci 2020 ICC oznámil, že ukončil předběžné projednávání žalob na spáchané válečné zločiny a zločiny proti lidskosti na Donbasu a že je připraven zahájit trestní řízení. Navíc označil konflikt na Donbasu jako občanskou válku a nikoliv jako agresi Ruska, jak konflikt neustále označují Ukrajina, USA, EU a jak poslušně ostudně papouškuje i české Ministerstvo zahraničních věcí.
Nejhorší podmínky k životu mají děti, žijící ve frontových vesnicích a čtvrtích měst. Názvy těchto míst, jako Sachanka, Tělmanovo, Novolaspa, Dokučajevsk, Jelenovka, Luganskoje, Alexandrovka, Trudovské, Staromichajlovka, Žabičevo, Vesjoloje, Spartak (posledních šest-čtvrti Doněcka), Jakovlevka, Jasinovataja, Michajlovka, Širokaja Balka, Zajcevo, Golmovskij (poslední čtyři-čtvrti Gorlovky), Logvinovo, Kalinovo, Zolotoje-5, Pervomajsk, Golubovskoje, Berezovskoje, Doněckij, Želobok, Prišib, Krasnyj Liman aj. aj., zná celý svět. Celý svět ví o krutých podmínkách, ve kterých zde žijí děti. V mnoha místech žijí bez vody (voda se dováží), elektřiny, plynu, topení. Žijí mnohde v domech s okny bez skel, s poškozenou střechou a stěnami. Značnou část života za války tráví tyto děti v chladných sklepích nebo krytech. Ve většině těchto vesnicích jsou zničené školy a školky, takže děti musejí dojíždět jinam. Ukrajinci se nerozpakovali střílet v Zajcevu ani na autobusovou zastávku plnou dětí, čekajících ráno na autobus do školy, ani na autobus plný dětí, vracejících se ze školy a školky z Nikitovky. Děti si nemohou venku hrát, nemohou navštěvovat kamarády. Nejsou k dispozici zájmové kroužky a sportovní oddíly. Do těchto míst zajíždějí pracovníci Mezinárodního Červeného kříže a dobrovolníci s materiální pomocí. I oni jsou však kolikrát vystaveni palbě Ukrajinců.
O mnoho lépe jsou na tom děti ve vnitrozemí, kde se alespoň nestřílí. Tyto děti se snaží na válku nemyslet a žijí vcelku normálním životem. To se samozřejmě netýká dětí, kterým zahynuli ve válce táta, máma, bratr či jiný příbuzný. Netýká se to ani dětí, které mají táty, bratry, strýce a další příbuzné na frontě, kde jsou neustále v nebezpečí (jen v naší družební 13.ZŠ v Alčevsku je to několik dětí). Ani dětí, kteří s rodiči museli odejít z frontových vesnic kvůli bezpečí nebo proto, že jim Ukrajinci zničili dům. Samozřejmě i zde se téma války objevuje ve školách, kroužcích (písně o válce, kresby z války), v literatuře (knihy o válce) aj. Oběti války se vzpomínají při různých pietních akcích, výročích nebo oslavách státních svátků. Nejsmutnější jsou památníky a pietní místa, věnovaná dětem, zabitým Ukrajinci. Jsou prakticky v každém městě a vesnici. Centrální památníky zabitým dětem jsou v Lugansku a Doněcku.
Nejsmutnější kategorií dětí jsou „děti války“. Děti, které se narodily v roce 2014 a později. Tyto děti se narodily za války a žijí v době války. Neznají mír. Jen o něm slyšely. Ale co to je mír? Jak vypadá? Nastane někdy? Takové otázky si jistě kladou hlavně ty nejstarší z nich. Ty, kterým je šest let a 1.9.2020 nastoupily poprvé do školy.Vlády LLR i DLR rozvinuly rozsáhlý systém vlastenecké výchovy dětí a mládeže. Nejen na školách, kde je povinnou součástí výuky, ale i v zájmových kroužcích, sportovních oddílech, knihovnách, muzeích aj. Děti a mládež jsou vychovávány k lásce k vlasti, k míru, k historii své země a národa, k hrdosti na své předky, k úctě k veteránům Velké vlastenecké války i současným bojovníkům, bránících svou zemi a její obyvatele proti ukrajinské agresi. Jsou vychovávány k úctě ke starým lidem, k nemocným, invalidům, svým rodičům a příbuzným. Jsou vychovávány k úctě k jiným národům, jazykům, rasám, náboženstvím atd. Např. na rozdíl od škol na Ukrajině, kde jsou děti vychovávány k nenávisti k ruské národnosti, ruskému jazyku, Rusku, Rudé armádě a jejím veteránům, se v luganských a doněckých školách žádná nenávist k Ukrajincům, k ukrajinské národnosti a ukrajinskému jazyku nepěstuje. Jediná nenávist zde je k válce, k válečným zločinům Ukrajiny a k těm, kteří proti lidu Donbasu válčí-proti nacionalistům-banderovcům, proti fašistům.
Dětem je v LLR a DLR věnována maximální pozornost a péče. Děti se ve volném čase mohou věnovat činnosti v mnoha zájmových kroužcích na školách, v Domech kultury, v Dětských školách umění, Dětských výtvarných a hudebních školách aj., ve sportovních oddílech v Dětských a mládežnických sportovních školách, ve vlasteneckých kroužcích, dětských organizacích (Junaja gvardija v LLR, Pionýrská organizace v DLR) aj. S kolektivem pak mohou děti vyjíždět i do Ruska na různé soutěže, na soustředění, na výměnné nebo poznávací pobyty. Pro děti je k dispozici rozsáhlá síť dětských knihoven a dětských oddělení v knihovnách. Děti si mohou hrát na školních i dalších hřištích, navštěvovat kina, divadla, koncerty, muzea, lanová centra, bazény (také akvapark v Doněcku v DLR). Pro děti jsou různými organizacemi pořádány i nejrůznější akce-představení, hry, soutěže. Velká péče a pomoc je věnována dětem-invalidům a sirotkům, raněným dětem, dětem v dětských domovech, mnohodětným rodinám, dětem-přesídlencům, dětem z frontových vesnic.
Pro děti jsou o prázdninách (červen až srpen) organizovány školní a letní tábory. Pro nemocné děti a děti z frontových vesnic pak ozdravné tábory v léčebnách a sanatoriích. Děti se mohou účastnit i letních táborů v Rusku u Černého moře, včetně světoznámého mezinárodního tábora Artěk. Jelikož je tábor Artěk v provozu po celý rok, jezdí děti do Artěku po skupinách v průběhu celého roku.
Přejeme dětem Donbasu trvalý mír a šťastné dětství!
PŘÁNÍ OBYVATEL DONBASU
A co si o občanské válce, o agresi Ukrajiny a její podpoře Evropskou unií myslí obyčejní lidé, žijící v LLR a DLR?
Lidé se jasně vyjádřili již v referendu o nezávislosti lidových republik v roce 2014. Jelikož agrese Ukrajiny proti lidu Donbasu trvá, a to dokonce i po vyhlášení tzv. Minských dohod a „příměří“ v roce 2015, postoj lidí se nezměnil. Lidé se již nechtějí vrátit k Ukrajině po tom všem, co jim způsobila-válku, smrt, zmrzačení, zničené domy, bídu, strach… Naopak si přejí stát se součástí Ruska, které by jim zajistilo trvalý mír, klidný život a prosperitu.
Lidé Donbasu jsou vděčni za podporu a pomoc, kterou jim poskytuje Rusko a různé organizace a jednotlivci z celého světa. Věří, že jejich spravedlivý boj nakonec zvítězí!
Brzký trvalý mír lidu Donbasu!
Jaromír Vašek, předseda Společnosti přátel LLR a DLR
22.12.2020
Fotografie:
Činnosti dětí Donbasu, talentované děti Donbasu, mír dětem Donbasu
4,453 total views, 5 views today