NĚKOLIK OTÁZEK PRO JEKATĚRINU ŠČERBU

Rozhovor s malou spisovatelkou (14, Alčevsk, LLR), nositelkou ceny Astafjeva.

Mimochodem, chtěli bychom poznamenat, že práci Jekatěriny přihlásila do soutěže knihovna-pobočka č. 4 Ústřední knihovny města Alčevska, vedoucí pobočky Tamara Anatoljevna Žuravleva. Káťa je aktivní čtenářka. A právě knihovna zasílá její práce na různé soutěže.

1. Ahoj. Řekni mi, kdy jsi napsala první povídku? Pamatuješ si ji?

Moje první povídka je Kocouří deník. Ve škole nám zadali projekt a já jsem přišla s nápadem vytvořit časopis o kočkách. A pak jsem se rozhodla na konci časopisu napsat kocouří deník – vtipný příběh jménem mého mazlíčka Kuziho. V něm se téměř všechny příběhy odehrály ve skutečnosti, ale popsala jsem je žertem, takže se příběh stal zábavným a zajímavým.

2. Jak reagovali rodiče a školáci?

Rodiče reagovali dobře, podporovali mě, zejména moje máma. Proto mě vozí 40 km do jiného města do literárního studia. Ale spolužákům to bylo jedno, co dělám, ale když jsem změnila školu, nová třída mě podporuje.

3. Vědí žáci, že píšeš prózu?

Ano, ve škole vědí, že píšu povídky, i jsem jim četla svá díla.

4. O čem sníš?

Finančně – chci fotoaparát, protože vedu blog o svém druhém mazlíčku – psu. A pokud pro duši – potřást si rukou s Vladimírem Vladimirovičem Putinem a dát mu přečíst své povídky, a také jet do „Siria“ – vzdělávacího centra v Rusku a za dva roky jít studovat na scenáristu do Petrohradu.

5. Čím chceš být?

Chci se stát scenáristou.

6. Chtěla bys žít ve stříbrném nebo zlatém věku poezie?

Ne, líbí se mi 21. století.

7. Kdo je tvůj idol v próze?

Z klasiků – Lermontov a Paustovskij. Z nových autorů – Natalia Ščerba.

8. Kde bereš náladu? Inspiraci?

Náladu – z počasí, když prší, z mého prostředí, emocí. Inspiraci – po zhlédnutí filmu, přečtení knihy, ale hlavně – z poslechu hudby.

9. Jaká jsou tvá oblíbená místa? Pověz nám o nich?

Nejvíc se mi líbí Petrohrad s jeho dešti, architekturou, klidem. Jedním z mých oblíbených míst je Batumi s krásnými horami a teplým mořem. Ale mé nejoblíbenější místo je můj domov, kde je teplo a voní lahodný čaj a pečivo.

10. Četla jsi Astafjeva? Jaké dílo se ti líbilo a proč?

Četla, líbil se mi Kůň s růžovou hřívou.

11. Co teď čteš? Najdeš si na to čas?

Teď je obtížné učení, konec pololetí, více píšu a kreslím.

12. Pověz nám něco o své rodině. Jak tě a kdo vychovával?

Mám bratra, mámu a tátu, a taky k nám často jezdí babička. Také považuji za část rodiny svou kmotru Lenu, která pro mě hodně znamená, a moje domácí mazlíčky – kočku a psa. Vychovávali mě rodiče a babička s dědečkem. Strávila jsem hodně času se svým dědečkem a jsem mu velmi vděčná. Dědeček mi hodně četl a je škoda, že zemřel před šesti lety, a neviděl, čeho jsem již dosáhla v literatuře. Proto bych mu chtěla věnovat toto velmi významné vítězství.

13. Pověz nám o svém vedoucím.

Můj vedoucí se jmenuje Sergej Nikiforovič Zarvovskij. Je vedoucím mého literárního studia „Tah pera“ ve městě Lugansku a je velmi dobrým člověkem.

14. Jak se ti žije v tak těžké době, vždyť Lugansk byl ve válečné zóně?

Během bojů jsme s mámou a bratrem odjeli z města, ale u babičky každý den explodovaly granáty a já jsem se o ni moc bála. Proto nerada píšu o válce.

15. Jak a co se u tebe změnilo v éře koronaviru?

Karanténa je pro mě nejtěžší doba, nekonečné dny, jako v mlze.

16. Chtěla by ses zabývat jen prózou?

Mám také jiné koníčky, zejména kreslení a fotografování, vedení blogu.

17. Pokud by tvým úkolem bylo zachránit svět, jak bys jej zachránila?

Na tuto otázku je pro mě těžké odpovědět.

18. Řekni několik rad pro ty, kteří chtějí psát prózu a bojí se to dělat?

Hlavní věcí je nebát se a věřit si. Samotné mi to ale občas chybí.

19. Zkoušela jsi psát v jiných žánrech?

Ano, zkoušela jsem psát horory a o lásce, ale pro mě je to těžké. Nejoblíbenějším žánrem je pro mě stále fantastika.

Děkuji za rozhovor a vysoké uznání mé práce. Je pro mě velmi příjemné a čestné získat takové ocenění.

Jekatěrina Ščerba, 14 let, Alčevsk, Luganská lidová republika. Narozena 20.09.2006. Káťa napsala svou první povídku „Kocouří deník“ ve věku 11 let. S radostí se aktivně účastní různých tvůrčích a literární soutěží. Opakovaně se stala laureátem a držitelem diplomu v městských, republikových a mezinárodních soutěžích. Získala 3.místo v kategorii „Próza“ v mezinárodní soutěži „Břeh snů“ -2019; 3.místo na II. Mezinárodní ceně v oblasti dětské literární tvorby „Alice – 2020“. Vstoupila do první desítky nejlepších v mezinárodní soutěži „Moře talentů“. Z nejnovějších úspěchů – v listopadu 2020 obsadila 1. místo ve věkové kategorii 12-18 let v soutěži o nejlepší literární dílo na VII. filmovém festivalu „Literatura a film dětem“, obsadila 2. místo v kategorii „Próza: pohádka pro děti středního a staršího školního věku“ v mezinárodní literární soutěži „Tiché světlo pro děti“. Píše nejen povídky a pohádky, ale také zkouší psát scénáře a hry. Kátiny povídky byly publikovány ve sborníku autorských prací na základě výsledků soutěže „Moře talentů“, ve sborníku „V blízkosti“, budou zahrnuty do sborníku na základě výsledků soutěže „Alice-2020“. Jekatěrina navštěvuje literární studio „Tah pera“ v Lugansku (republikové centrum). Svá díla publikuje na webu Proza.ru. Kromě literární činnosti se věnuje dobrovolnické činnosti, pomáhá toulavým zvířatům. Fond Astafjeva, Darja Kondraševa (Mosunova), 20.12.2020

69 total views, 1 views today