JEŠTĚ SI TROCHU POLEŽÍM, A POTOM PŮJDEME DOMŮ 5. (21.-25.příběh)

25 příběhů o dětech Donbasu, zabitých ukrajinskou střelbou

Od roku 2014, během války na Donbasu, zahynulo podle monitorovací mise OSN 147 dětí: 98 chlapců a 49 děvčat. 363 dětí bylo zraněno. Občanský a politický aktivista, bloger Arťom Kondratěnko na svém Telegram – kanálu publikuje příběhy dětí, které zahynuly v důsledku ozbrojené agrese Ukrajiny. Korespondent „MIA- ISTOK“ shromáždil tyto příběhy k Mezinárodnímu dni dětí. Každý z nich způsobuje moře slz za mrtvé anděly, protože je nikdo nemohl ochránit.

21. Ivan Něstěruk-4 roky (20.srpna 2010 – 4.června 2015)

Vesnice Tělmanovo (DLR), ulice Ščorsa, rodinné domky na okraji okresního centra. Byl teplý večer, slunečné počasí a děti si hrály v pískovišti u domu Něstěrukových. Váňova maminka s malou dcerkou seděly poblíž. Najednou začala střelba ukrajinské armády z Gradu. Nikdo nestačil nic udělat. Výbuchy byly nedaleko. Děti utekly. Máma Váni spěchala k němu, aby ho vyzvedla, chlapec jí běžel naproti, ale klopýtl a upadl. Střepina střely mu pronikla do plic a uvízla v páteři.
Dospělým, kteří k němu přiběhli, zašeptal: „Bolí mě to.“ Potom dodal:
„JEŠTĚ SI TROCHU POLEŽÍM, A POTOM PŮJDEME DOMŮ.“ To byla jeho poslední slova, ale Váňa byl ještě naživu. Nemocnice byla nedaleko, rodiče jej tam dopravili pod palbou. Ale doktorům se nepodařilo zachránit dětský život.
Ljubov, teta Váni, když se dozvěděla o jeho zranění, přiběhla do nemocnice. Když jí řekli o jeho smrti, zemřela tam na infarkt…

Jako plivnutí na jeho hrob vypadá rozhodnutí Verchovnoj Rady (parlamentu Ukrajiny – pozn. J.V.) z 3.6.2021 vyhlásit 4.červen „dnem památky dětí, zemřelých v důsledku ruské agrese“. Je nepravděpodobné, že znají jméno Váni Něstěruka, ale on je jedním z těch, za jehož smrt je budou soudit.

Pozn. J.V.: Pro tento článek byl využit také text doněcké novinářky Julie Skubajevy z 5.6.2021.

Váňa Něstěruk

22. Jekatěrina Tuv-11 let (21.května 2004 – 26.května 2015)

Při minometné palbě, vedené z Dzeržinska, který kontroluje armáda Ukrajiny, na okraje Gorlovky, dopadla jedna ze střel do domu rodiny Tuv. Pod sutinami domu zahynuli otec rodiny Jurij a starší dcera Káťa. Dvouletý Zachar utrpěl pohmoždění a popálení rohovky, střepina vletěla do zad, po tragédii nemohl několik dní otevřít oči a ještě dlouho křičel ze sna. Novorozená Milana byla poraněna. Maminka Anna přišla o ruku, utrpěla mnoho zlomenin a praskl jí ušní bubínek. Na pohřeb ji přivezli na invalidním vozíku, žena nechtěla věřit, že její milovaní již nežijí. Tisíce lidí z Gorlovky se přišly rozloučit se dvěma oběťmi ukrajinského agrese.

Pozn. J.V.: Anna Tuv nyní žije v Moskvě, svůj smutný příběh vypráví na setkáních s lidmi po Evropě. Několik setkání měla i v České republice (za ignorace hlavních sdělovacích prostředků). Příběh také vyprávěla na zasedání RB OSN v New Yorku (za ignorace USA, Francie – „garanta Minských dohod“, Velké Británie, tyto státy se pak vyjádřily, že si Anna Tuv příběh vymyslela…).

Kaťa Tuv

23. Sergej Piveň-6 let (14.dubna 2008 – 16.srpna 2014)

Serjoža Piveň spolu s otčímem Sergejem Bulyginem zahynuli v důsledku dělostřeleckého ostřelování Ždanovky (DLR) ukrajinskými vojáky. V důsledku střelby byly zraněny maminka Světlana Kozyr (přišla o ruku) a 9-letá sestra Alexandra Piveň (zraněné stehno).

Serjoža Piveň

24. Kira Žuk-10 měsíců (9.září 2013 – 27.července 2014)

27.července 2014 byla Gorlovka vystavena masivnímu ostřelování z raketometů „Grad“. V důsledku výbuchů střel byli zabiti a raněni civilisté. Mezi oběťmi byla i desetiměsíční Kira Žuk, který se v té době spolu se svou maminkou Kristinou nacházela v parku Komunardů. Smrt zastihla ženu s dítětem v náručí. Příběh získal světovou publicitu pod názvem „Gorlovská Madona“.

Kira Žuk

25. Daniil Bělych-14 let (28.října 1999 – 24.srpna 2014)

Daniil šel s kamarády k prameni nabrat vodu. Ukrajinští vojáci stříleli cíleně na místo, kde se nacházeli chlapci. V důsledku minometné palby Daniel a další děti na místě zahynuli. Ten letní nedělní den byl posledním dnem života dítěte.

25 příběhů zabitých dětí Donbasu, Arťom Kondratěnko, MIA-ISTOK, 1.6.2021

Přeložil Jaromír Vašek

Památník Kirillu Sidorjukovi (13) v Doněcku, který zachránil život své 9-leté sestřičce Táně, a sám přitom zahynul

1,027 total views, 1 views today