Nepřátelé o nás napsali: Čech bez piva – ukrajinofob v Lugansku

Posledně se občan České republiky Jaromír Vašek, šéf nevládní organizace Přátelé Luganské lidové republiky a Doněcké lidové republiky, setkal se studenty Luganské národní univerzity Vladimira Dala v Lugansku, městě, které obsadily vojenské síly LLR a Ruska.

60-let starý Jaromír Vašek pochází z Olomouce. Od roku 1982 pracoval jako učitel zeměpisu a dějepisu. V roce 2014 odešel do důchodu. Člen Komunistické strany Čech a Moravy poprvé navštívil okupovaný Lugansk na jaře roku 2016, jeho současná návštěva je již čtvrtou.

V prosinci 2016, po dalším výletu na okupované území Luhanska, Vašek zahájil iniciativu k vytvoření Společnosti přátel LLR a DLR. Nyní je tato organizace aktivní v České republice.

Smyslem programu „Společnost přátel LLR a DLR“ je antiukrajinská informační kampaň v médiích, sbírání humanitární pomoc pro obyvatele samozvaných „republik“ a konání pouličních akcí v Česku s anti-ukrajinskými hesly na podporu LLR/DLR.

Podle Vaška organizace vznikla kvůli potřebě prolomit informační blokadu, protože, podle jeho názoru, „většina českých médií šíří nepravdu a vytváří u spoluobčanů obraz obyvatel Donbasu, včetně dětí, jako teroristů“

20. června se Vašek v Lugansku účastnil tzv. kulatého stolu na téma „Překonání informační blokády Donbasu na Ukrajině a v zemích EU“. Podle informací analytického oddělení OI Rights on the Right účastníci akce, občané České republiky, Německa a Nizozemska diskutovali o pokrytí války na východě Ukrajiny v evropských médiích a „porušování svobody projevu na území Ukrajiny a Evropy“.

Vašek na tiskové konferenci v Lugansku řekl, že účastníci organizace, kterou vedl, předvedou českému lidu fotografickou výstavu o událostech v Donbasu. Podle všeho bude mít výstava jasné protiukrajinské zbarvení.

Je třeba poznamenat, že Vašek je autorem řady zpráv o událostech na východě Ukrajiny, které byly publikovány v novinách Haló Noviny.

Vedle výstavy fotografií Společnost přátel Luganské lidové republiky a Doněcké lidové republiky organizovala a uskutečnila řadu protikrajinských shromáždění a akcí na území České republiky. Minulý rok aktivisté organizace s vlajkami tzv. Novoruska uspořádali demonstraci před velvyslanectvím Ukrajiny. Před Ministerstvem vnitra České republiky navíc protestovali proti vytvoření oddělení ministerstva vnitra České republiky v boji proti proruské propagandě

Je pozoruhodné, že návštěva Lugansku Vaškem se shodovala se skandálním projevem prezidenta České republiky Miloše Zemana v PACE, že zábor Krymu Ruskem je „dokonaným skutkem,“ kde Zeman navrhl řešit jej prostřednictvím plateb na Ukrajinu.

Myslím si, že ministerstvo zahraničních věcí Ukrajiny musí zavolat velvyslankyni České republiky, aby vysvětlila návštěvu českého občana Jaromíra Vaška v Lugansku bez dohody s ukrajinskou stranou.

A SBU [ukrajinská tajná služba] by mělo přijmout všechna nezbytná opatření k vyloučení budoucího pobytu výše zmíněného občana České republiky tím, že Jaromíru Vaškovi zakáže vstup na území Ukrajiny.

Dmitrij Snegirev

479 total views, 1 views today