ŠEST LET OBČANSKÉ VÁLKY NA DONBASE – část 5.

14.4.2020 uplynulo šest let od začátku občanské války na Donbasu, která trvá dodnes. Pojďme si osvěžit paměť a podívat se nejen na hlavní události uplynulých více jak šesti let, ale i na to, co občanské válce předcházelo.

5. DNEŠNÍ ROLE BÝVALÝCH PREZIDENTŮ UKRAJINY

Kravčuk, Kučma, Juščenko, Janukovič…

První dva neutrální ve vztahu Ukrajina-Rusko a Ukrajina-Západ. Orientovali stát, zejména hospodářsky, vyváženě. Zajistili styky jak s Ruskem, tak se Západem. To se však Západu nelíbilo.

Juščenko-jednoznačně prozápadní prezident, vzešlý z tzv. Oranžové revoluce v roce 2004, vyvolané a podporované Západem. To se projevilo v omezování vztahů s Ruskem a jednostranné orientaci na Západ. Ještě horší byla Juščenkova podpora ukrajinského nacionalismu-banderovců (jmenování Stěpana Bandery Hrdinou Ukrajiny).

Janukovič-hovoří se o něm jako o proruském prezidentu, ale i on se snažil o vyvážený vztah, spolupracoval jak s Ruskem, tak Západem. Odebral titul Hrdiny Ukrajiny Banderovi. To vše se opět Západu nelíbilo, připravoval se tak Majdan…

Turčinov a Porošenko -jednoznačně prozápadní prezidenti, vzešlí z Majdanu v roce 2014, z protistátního převratu, vyvolaném a podporovaném Západem. Aktivní roli však sehráli i „oživení“ banderovci. Banderovi byl vrácen titul Hrdina Ukrajiny.

Co je ale velmi zajímavé, svým způsobem zvláštní, a o čem se moc nemluví, je role prvních dvou prezidentů samostatné Ukrajiny v pomajdanovské, banderovské Ukrajině. Že třetí prezident samostatné Ukrajiny, Juščenko, protistátní převrat a současný banderovský režim podporuje, není překvapením.

Ovšem i první dva prezidenti samostatné Ukrajiny-Kravčuk i Kučma-jednoznačně podpořili protistátní převrat na Ukrajině v roce 2014 a podporují veškeré kroky pomajdanovských prezidentů-Turčinova, Porošenka, Zelenského, včetně podpory občanské války na Donbase, snahy zlikvidovat odpor proruských povstalců v LLR a DLR, podpory válečných zločinů Ukrajiny, řádění banderovců (např. pochody veteránů Divize SS-Galizien), podpory útoků na ruskojazyčné obyvatelstvo, likvidace ruského jazyka, podpory zhoršení vztahů s Ruskem, podpory nesmyslné teze, že Rusko vede válku proti Ukrajině atd.

Kučma byl dokonce až do 28.7.2020 (toho dne odstoupil) vedoucím delegace Ukrajiny na jednáních třístranné kontaktní skupiny (Ukrajina-LLR-DLR) v Minsku! Byl to tedy právě on, kdo (samozřejmě se souhlasem prezidenta) celých pět a půl roku blokoval jednání a bránil dosažení přijatelného výsledku. A kdopak že nastoupil po Kučmovi? Nikdo jiný než vlastizrádce SSSR a sovětské Ukrajiny, zrádce ukrajinského a ruského národa z roku 1991 Kravčuk! Ten se hned po nástupu do nové funkce (vedoucího delegace Ukrajiny na jednáních třístranné kontaktní skupiny v Minsku) „blýskl“ začátkem srpna 2020 prohlášením, že „není třeba Minské dohody vnášet do Ústavy Ukrajiny“. Tak, a máme to! Ještě se ani neohřál v nové funkci a hned prvním prohlášením popřel Minské dohody (podle nich má být tzv. zvláštní statut Donbasu vnesen do Ústavy Ukrajiny-a ani po pěti a půl letech dosud nebyl)! Proti vyjádření Kravčuka, popírajícímu Minské dohody, se ihned ohradil ministr zahraničí LLR Vladislav Dějněgo.

Po prvních jednáních v Třístranné kontaktní skupině o urovnání konfliktu na Donbasu prohlásil v srpnu 2020 Vitold Fokin, nový zástupce vedoucího ukrajinské delegace Leonida Kravčuka,  první ukrajinský předseda vlády z let 1991-92, že pokud budou všechny strany chtít, lze rychle dosáhnout míru a kompromisu. Zdůraznil, že na Ukrajině existuje silná politická síla, která má z války velké výhody a nehodlá ji ukončit.

Vitold Fokin uvedl, že je nutné provést všeobecnou amnestii a udělit Donbasu zvláštní status – celému Donbasu, nejen území ovládanému LLR a DLR. Kancelář prezidenta Ukrajiny prohlásila, že jejich oficiální pozice se neshoduje se slovy Vitolda Fokina, a sám politik skončil na známém webu „Mírotvůrce“.

Fokinovi začali vyhrožovat a obvinili jej ze zrady. A to nejdůležitější funkcionáři „válečné strany“. I ti, kteří jsou spojeni s kanceláří ukrajinského prezidenta. „To znamená, že v provládních strukturách jsou vyslání „kozáčci“. Pokud příznivci války zuří, pak se moje slova dostala na správné místo. Musíme nastolit mír na Ukrajině, což se chystáme udělat. Mám na mysli, my s Leonidem Makarovičem Kravčukem,“ řekl Vitold Fokin v rozhovoru pro Channel 5.

Co říká „Mírotvůrce“? Ukazuje, že politik je provokatér, který se záměrně účastní „protiakrajinských propagandistických aktivit zaměřených na destabilizaci společenského a politického života na Ukrajině“, popírá ruskou agresi a manipuluje se společensky významnými informacemi.

Ve straně Petro Porošenka okamžitě navrhli stáhnout politika z delegace a bývalý tajemník Rady pro národní bezpečnost a obranu Alexander Turčinov vyzval k odvolání Leonida Kravčuka a Vitolda Fokina z delegace a zahájil proti nim stíhání. Jinak hrozil pouličními protesty. Obzvláště se mu nelíbil návrh na všeobecnou amnestii. Je zajímavé, že Vitold Fokin ve skutečnosti jen zopakoval vše, co je napsáno v Minských dohodách a v zákoně o zvláštním statutu. A koneckonců horliví kritici tyto dokumenty podepsali. Petro Porošenko podepsal Minské dohody, pod vedením Alexandra Turčinova v září 2014 přijal ukrajinský parlament zákon o zvláštním statutu, který podepsal také Petro Porošenko. Neexistují žádné záruky, že věci půjdou nad rámec prohlášení. První předseda vlády Ukrajiny může mít jakýkoli mírumilovný a konstruktivní postoj, ale o zvláštním statutu nebo amnestii se rozhoduje v prezidentově kanceláři. A tam už rok zdržují řešení i méně důležitých otázek. A oficiálně říkají, že politickou část Minských dohod nebudou vůbec plnit.

V září 2020 přišel Leonid Kravčuk s tím, že Parlament Ukrajiny se zákonem o zvláštním statutu Donbasu vůbec nebude zabývat, protože mezi jeho poslanci není dostatek hlasů pro jeho schválení. „Prezident“ Zelenskij pak prý začal připravovat referendum o zvláštním statutu Donbasu. Předpokládá se, že většina obyvatel Ukrajiny se vysloví proti udělení zvláštního statutu Donbasu. Tím získá Zelenskij argument pro definitivní pohřbení tzv. Minských dohod, protože si to „národ nepřeje“.

Nyní to tedy bude Kravčuk, který bude popírat Minské dohody, snažit se je měnit podle libovůle Ukrajiny bez souhlasu delegací LLR a DLR, bude blokovat jednání v Minsku a bránit dosažení pokroku, bránit dosažení míru na Donbase. A tedy bude podporovat pokračování občanské války! Čili pilně plnit nařízení garantů války- Zelenského a jeho „nadřízených“-banderovců, Německa, Francie a celé EU, USA a celého NATO.

Jaromír Vašek, předseda Společnosti přátel LLR a DLR

Vitold Fokin
Vitold Fokin

1,118 total views, 1 views today