V Doněcku si připomněli 100 let Doněcko-krivorožské sovětské republiky

V pondělí 12. února se v hlavním městě Doněcké lidové republiky konala vzpomínková demonstrace k 100. výročí vyhlášení Doněcko-Krivorožské sovětské republiky. Shromáždění bylo svoláno do centra Donbasu poblíž pomníku Arťoma (Fjodora Sergejeva), revolucionáře, sovětského státníka a zakladatele Doněcko-krivorožské republiky.

 Vzpomínkové akce se zúčastnilo asi 1000 osob. Přítomni byli Hlava Doněcké lidové republiky Alexander Zacharčenko, předseda Lidového sovětu Denis Pušilin, místopředseda Rady ministrů Alexander Tiofejev, aktivisté občanského hnutí Doněcká republika, policisté, kadeti a další občané města. Vedle této akce se u příležitosti výročí konaly v Doněcku i další aktivity v rámci rozsáhlého programu, jako byly pochody, kulaté debatní stoly, otevření výstavy, vydání známek s připomínkou této události, koncert a další.

Doněcko-krivorožská sovětská republika byla vyhlášena 30. ledna (12. února) 1918 na IV. oblastním sjezdu sovětů dělnických zástupců Doněcké a Krivorožské pánve v Charkově. Fjodor Sergejev (známý spíše jako soudruh Arťom) byl blízkým přítelem Sergeje Kirova a Josifa Stalina a stal se předsedou nově vyhlášené republiky. Ta ovšem trvala pouze jeden měsíc a v březnu 1918 bylo její území přičleněno k Ukrajinské sovětské republice. Ke konečné likvidaci tohoto státu došlo téměř na den přesně o rok později, 17. února 1919. Doněcko-krivorožská sovětská republika zahrnovala území dnešní Doněcké lidové republiky a Luganské lidové republiky, Dněpropetrovskou a Záporožskou oblast, části dalších dnešních oblastí Ukrajiny (Charkovské, Sumy, Chersonské a Nikolajevské) a také okolí Rostova na Donu v dnešním Rusku. Prvním hlavním městem republiky byl Charkov, následně bylo sídlo vlády přesunuto do Lugansku.

DONi News agentura

 

958 total views, 1 views today