Rok 2017 a ukrajinští novináři

Pro Ukrajinu znamenal rok 2017 rok perzekucí novinářů. Podle zpráv místního korespondenta informační agentury Rossa Primavera nešlo jen o to, že mnohým z nich zakázali publikovat jejich články nebo že je masově propouštěli z práce, ale řada byla také obviněna ze spáchání činů, za které jim hrozí vězení.

Podle údajů expertů z Mediálního institutu bylo na Ukrajině v roce 2017 spácháno 239 útoků na svobodu projevu. Podle této zprávy se útoky nejčastěji pojily se snahou narušit novinářskou profesionální práci. Pod toto narušení se dostaly snahy omezovat přístup k veřejným informacím, výhrůžky a fyzické útoky vůči novinářům (přes 100 případů) spáchané jednotlivci nebo veřejnými činiteli (82 případů).

Podle odborníků se již dnes kritická situace v brzké době ještě zhorší. Zatímco v roce 2016 došlo pouze k 3 případům zničení novinářské výbavy v době, kdy se novináři věnovali své práci, v roce 2017 se počet těchto útoků ztrojnásobil. Nejnebezpečnějšími oblastmi pro práci novinářů se staly Kyjev, Volyně, Nikolajevská, Poltavská a Oděská oblast. Podle Mediálního institutu bylo v roce 2017 zabito [ve světě] zhruba 60 novinářů, ale vyšetřováno bylo pouhých 10 těchto případů.

Jednou z kauz, které se na Ukrajině dostalo velké pozornosti, bylo vyšetřování vedené proti novinářům ukrajinského Kanálu 17 Dmitriji Vasiletsovi a Evženu Timoninovi, kteří byli obviněni z podpory terorismu. Podle prokuratury a soudu navštívili v roce 2014 oba zaměstnanci médií několik dní Doněckou lidovou republiku a údajně zde pomáhali rozjet Youtube kanál Novoruské televize. Ve skutečnosti obvinění vychází z jejich reportáží z Doněcku a kritiky kyjevského režimu stejně jako z nejednoznačných prohlášení o účastnících „Revoluce důstojnosti“ [Majdanu] a reportáží o zločineckém byznysu těžby jantaru.

  1. září 2017 odsoudil soud oba novináře k 9 letům vězení. Zároveň v tu dobu došlo k propuštění lidí obviněných z vraždy Olese Buziny (ukrajinského novináře a spisovatele zastřeleného neidentifikovatelnými útočníky s maskami 16. dubna 2015) do částečného domácího vězení, v některých případech i bez stanovení podmínky.

Samotní novináři mluví o tom, že chtějí usmířit bojující strany na Ukrajině publikováním pravdivých zpráv o situaci v zemi a bránit mediálním lžím, nikoliv používat zbraně. „Ale takhle to dnes na Ukrajině chodí: Pokud kritizujete úřady, nepodporujete tzv. protiteroristickou operaci [název režimu z Kyjeva pro trestnou operaci vůči Donbasu], vzdorujete oligarchům nikoliv jen slovy, ale činy, a odmítáte podporovat režim, musíte počítat, že vás uvězní a následně vymění pod tlakem SBU,“ prohlásil Dmitrij Vasilets v rozhovoru pro ukrajinské noviny Strana.

Vasilets a Timonin jsou přesvědčeni, že jejich trest vyšel vstříc touze úřadů odstranit z cesty každého, kdo by se chtěl postavit eskalaci nepřátelství na Donbase.

Jiný z Vasiletsových kolegů, Vasilij Muravický, uvězněný 2. srpna 2017, strávil v cele Nový rok. Jeho obvinění jsou závažnější: vedle terorismu je obviněn rovněž z velezrady a rozněcování etnické nenávisti a jeho případný trest může být proto vyšší: až 15 let ve vězení.

Národní svaz ukrajinských novinářů označil tato soudní stání za „soud nad názory a prohlášeními, soudy proti novinařině.“ Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv jako Výbor na ochranu novinářů (USA), Reportéři bez hranic (Francie) a jiné opakovaně vyzývaly k Muravického propuštění.

Důležitou skutečností je, že obvinění proti Muravickému nejen nenaplňuje obvyklé mezinárodní standardy zacházení s novináři, ale také přímo porušuje ukrajinské zákony, které zakazují cenzuru. Porušuje také mezinárodní úmluvy jako je Evropské úmluva o lidských právech a Mezinárodní úmluva o občanských a politických právech. Je ale třeba dodat, že tyto kruté soudy pracují na základě skutečnosti, že Ukrajina dočasně vypověděla řadu bodů výše uvedených smluv s odkazem na probíhající „protiteroristickou operaci“. Ať tak či onak, protesty mezinárodních organizací hájících lidská práva ani protesty Muraveckého spoluobčanů zatím nebyly úspěšné a novinář zůstává ve vazbě, což znamená, že je považován za nebezpečného.

V minulém roce bylo ve světě zabito 62 novinářů, 54 zůstává rukojmími a 2 jsou nezvěstní. Oproti roku 2016 jde nicméně v počtu zabitých o pokles o 18 procent. Pokud jde o Ruskou federaci, zabit byl 1 novinář a 6 zůstává ve vězeních, včetně jednoho bloggera.

Avis Krane

http://eu.eot.su

622 total views, 2 views today